Antropologia i etyka, jako dwie uzupełniające się dziedziny refleksji o człowieku, były zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Zwieńczeniem tej podwójnej refleksji jest jeden z najważniejszych dokumentów „polskiego” pontyfikatu, encyklika Veritatis splendor z 1993 roku. Wykład o. prof. dr. hab. Jarosława Kupczaka.
Refleksja o osobie, sumieniu, dobrym życiu i wartościach moralnych była zawsze obecna w myśli chrześcijańskiej; w tej encyklice po raz pierwszy mamy do czynienia z dokumentem Magisterium tej rangi, który podejmuje temat meta-etyki, czyli tego jak dokonujemy etycznej oceny ludzkich czynów. Tego rodzaju refleksja jest szczególnie istotna dzisiaj, gdy mamy do czynienia, zarówno w sferze publicznej, jak i w ludzkich sumieniach, z głębokim zamieszaniem w dziedzinie etyki, a szczególnie etyki chrześcijańskiej.
Spotkanie jest kolejnym z cyklu "Jan Paweł II zapomniany?" organizowanego przez koszaliński oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu!