XIX Pielgrzymka “Civitas Christiana” do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu

2014/10/9

Wrzesień każdego roku jest tradycyjnym czasem naszego pielgrzymowania do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Przybywamy do tego „milczącego świętego”, który jest: patronem Kościoła, opiekunem rodzin, małżonków i sierot. Jest też patronem wszystkich ludzi pracy, patronem wielu diecezji oraz opiekunem szeregu miast.

Naszą pielgrzymkę tradycyjnie już odbywamy w duchu modlitwy i zatroskania o przyszłość rodziny i małżeństwa, które są najważniejszymi dla człowieka wspólnotami życia, miłości i solidarności.

Przybywając do Św. Józefa oczekujemy od Niego nie tylko duchowego wsparcia, ale też poszukujemy inspiracji do działania dla dobra rodzin, obrony życia i godności człowieka. Święty Józef jest, bowiem „znakiem czasu”, wskazanym przez opatrzność Bożą, jako patron na nasze trudne czasy, naznaczone pogardą dla człowieka, rodziny i Boga.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, której przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Edward Janiak. W tym roku liturgię przeżywaliśmy wspólnie z Kaliskim Towarzystwem Wioślarskim, które obchodziło imponujący Jubileusz 120-lecia powstania i działalności na Ziemi Kaliskiej. Uroczystości uświetniła Dęta Orkiestra „Quantum” z Rychwała.

Ksiądz biskup zwracając się do pielgrzymów w swojej homilii wskazał na wiele zagrożeń dla tradycyjnie pojętej rodziny, które są nie tylko następstwem przemian cywilizacyjno-kulturowych, ale też agresywnego stosunku do Kościoła i jego nauczania osób promujących tzw. ideologię gender. Wśród tych zagrożeń dotykających polskie rodziny wymienić należy: bezrobocie, brak mieszkań, brak ustaw, które chroniłyby i zabezpieczały zwłaszcza rodziny wielodzietne, ale także coraz wyższa liczba rozwodów i stale zmniejszająca się liczba zawieranych małżeństw, co w konsekwencji też prowadzi do tego, że coraz więcej dzieci przychodzi na świat poza rodziną. W Polsce  2 miliony dzieci wychowuje się w rodzinach niepełnych. Świadczy to o stale postępującej laicyzacji naszego społeczeństwa.

Dalej Ksiądz Biskup zachęcał, aby nie poddawać się tej kryzysowej sytuacji i podejmować wiele działań dla dobra rodziny, począwszy od modlitwy do św. Józefa za rodziny, promowania prawa Bożego, a nie tego, które pozwala zabijać człowieka, do świadczenia konkretnej pomocy rodzinom, co czyni od wielu lat „Civitas Christiana”.

Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat, uczy się podstawowych zasad, prawd o świecie i Panu Bogu – mówił biskup kaliski – w rodzinie dziecko uczy się modlitwy, odkrywa Boga, który jest miłością. Rodzice są tymi, którzy jako pierwsi powinni dziecku wyjaśnić piękno, głębokość i wielkość ludzkiej miłości. Rodzice, a nie, kto inny, powinni wyjaśniać kwestie stworzenia, relacji mężczyzny i kobiety. Ani szkoła, ani seks edukator, ani grupa rówieśnicza nie może zastąpić rodziców w tej sprawie”.

Po homilii  w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówiono  akt zawierzenia rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Św. Józefowi. Na zakończenie mszy św. Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski podziękował księdzu biskupowi za słowa homilii i uczestnikom pielgrzymki za wspólne spotkanie i modlitwę.

tekst: Karol Irmler, zdjęcia. ks. Paweł Wawrzyniak – Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

więcej informacji na stronie: civitaschristiana-poznan.pl

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Kalisz #pielgrzymka #rodzina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej