Z Patronem bł. kard. Stefanem Wyszyńskim w nowy czas

2022/06/3
DSC 5821
Fot. Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

W pierwsze wspomnienie liturgiczne swojego Patrona - bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze odbyła się 42. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Dla wszystkich członków stowarzyszenia był to niezwykle podniosły czas, bo od bardzo dawna oczekiwany i wymodlony. Był dziękczynieniem za heroiczne i wierne Bogu życie bł. Prymasa. Dla całego stowarzyszenia też dalszą zachętą, by jeszcze gorliwiej przenikać Ewangelią różne sfery życia, indywidualnego i społecznego tak, jak uczył tego Prymas Tysiąclecia.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, a homilię wygłosił  o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Chrapkowski zachęcał, by i dziś nie zabrakło społecznego zaangażowania ludzi wierzących. Przekonywał, że „nie możemy poddawać się modzie świata ani temu co, on proponuje, ale kształtować nieustannie właściwą postawą nasze sumienia, kształtować odpowiedzialność, nasze zaangażowanie w sprawy Boże i jednocześnie w sprawy tego świata”. - Mamy być duszą tego świata, przemieniać rzeczywistość, nie według ludzkiej, ale według Bożej myśli - zachęcał generał Paulinów.

Uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli w uroczystej instalacji wyjątkowych relikwii, które znalazły się po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Nowy relikwiarz ma kształt kardynalskiego herbu i jest w nim zamknięty w szklanej płytce mikroskopowej materiał z elementami krwi bł. Prymasa. Relikwie zostały umieszczone na biało-czerwonym tle, to dla przypomnienia tego wielkiego Polaka, Ojca Narodu.

Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami kard. Wyszyńskiego „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję” uczestnicy pielgrzymki, mimo trudnych warunków pogodowych, ulewnego deszczu i gradu, odprawili Drogę Krzyżową na Wałach.

Nie zabrakło akordów muzycznych. Zabrzmiało oratorium „Jak Ojciec i Syn” z muzyką Włodzimierza Krawczyńskiego do tekstu Tadeusza Szymy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Utwór dedykowany jest dwóm wielkim Polakom: bł. kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II - związanych z Jasną Górą.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę jest centralnym punktem na „mapie formacyjnej” stowarzyszenia. To także podążanie śladami Patrona i „pobieranie” u niego nauki, co w życiu znaczy „postawić wszystko na Maryję” i jakie to rodzi owoce.

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla Prymasa Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. To dzięki Prymasowi Tysiąclecia jego rodacy w najmroczniejszym czasie reżimu komunistycznego żyli „pod jasnym znakiem Bogurodzicy”.

/mdk

1 MDK5950

Mirosława Szymusik

Dziennikarz Biura Prasowego Jasnej Góry.
Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#42. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana #Stefan kard. Wyszyński #Prymas Tysiąclecia #Jasna Góra #ks. Dariusz Wojtecki #o. Samuel Pacholski #o. Arnold Chrapkowski #relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego #Stowarzyszenie Civtas Christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej