Za nami 5. spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej

2019/02/11
dscn9893.jpg

5 lutego 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej. W gościnnych progach Prudnickiego Ośrodka Kultury zgromadzili się zarówno stali członkowie Centrum Myśli jak też liczni goście. Zaproszony prelegent, którym był Piotr Sutowicz przygotował niezwykle intrygujący wykład zatytułowany: „Aleć jestem tylko bożym chłopcem na posyłki”. Refleksja na 70. lecie nominacji prymasowskiej Stefana Wyszyńskiego.

Tytułowy passus został zaczerpnięty z listu Wyszyńskiego, który ten napisał jako biskup lubelski, po tym jak dowiedział się o swojej nominacji prymasowskiej. Późniejszy Prymas Tysiąclecia, wyraził w ten sposób swoją gotowość do pełnienia woli Bożej, wszędzie tam dokądkolwiek zostanie posłany przez wyroki Opaczności Bożej. 

Prelegent w swojej wypowiedzi skoncentrował się na naszkicowaniu perspektywy historycznej pozwalającej zrozumieć w jaki sposób młody biskup z Lublina został, dość nieoczekiwanie, najważniejszym dostojnikiem kościelnym w powojennej Polsce.

Jak podkreślał Piotr Sutowicz – Hlond i Wyszyński byli w wielu kwestiach do siebie podobni. Łączyło ich zrozumienie co do konieczności podjęcia przez Kościół w Polsce tzw. „kwestii robotniczej” czy też szarzej zajęcia się w sposób adekwatny sprawami związanymi z życiem społecznym w Ojczyźnie. Obaj podkreślali konieczność głoszenia prawdy o niezbywalnej godności każdego człowieka. Dzielili także szczególną miłość do Matki Bożej, i w Jej ramionach znajdowali często ukojenie i inspiracje do podejmowania swojej posługi.

Zgromadzeni słuchacze mogli dowiedzieć się czegoś więcej o bezpośrednich okolicznościach objęcia przez Wyszyńskiego urzędu prymasowskiego. A trzeba przyznać były one dość niezwykłe. Oto bowiem w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach umiera prymas August Hlond, a zaraz potem najpoważniejszy kandydat do prymasostwa bp łomżyński Stanisław Kostka Łukomski. Jednakże, jak pokazała historia, próby ingerencji w polski Kościół przez aparat bezpieczeństwa SB okazały się nieskuteczne. Zatryumfowała natomiast Boża Opaczność, z wyroków której Prymasem stał się właśnie Wyszyński i to stał się prymasem wyjątkowym, godnym miana Prymasa Tysiąclecia.

Spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej zebrało sporą widownie, pośród której byli m.in.: pani Katarzyna Czochara Poseł na Sejm RP; proboszczowie prudnickich kościołów, nauczyciele związani z placówką oświatową im. Prymasa oraz członkowie i sympatycy naszego Oddziału w Prudniku. Podczas dyskusji głos zabrała pani Poseł, która w imieniu własnym i prudniczan podziękowała zarówno prelegentowi za ciekawe wystąpienie, jak też naszemu Stowarzyszeniu za podjęcie się misji promowania osoby i dzieła Prymasa Wyszyńskiego.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i dyskusję!

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#biskupi #hlond #kard. August Hlond #myśl #myśl prymasowska #śmierć #spotkanie #wspólnota
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej