Zadania i praca Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego

2023/10/26
60 Fot. Magdalena Szymaszek Naumiuk
Fot. Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Kiedy w 2013 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przyjęło Prymasa Stefana Wyszyńskiego za Patrona, podjęło się zadania przypominania i upowszechniania postaci oraz nauczania tego wielkiego człowieka, ze wskazaniem na jego aktualność. Z czasem, w miarę realizacji działań poświęconych Prymasowi Tysiąclecia, zrodziła się myśl o stworzeniu przestrzeni skupiającej osoby i środowiska, które pragną pogłębiać formację duchową, intelektualną i społeczną opartą na jego nauczaniu, a nabytą wiedzę kierować do szerokich kręgów społeczeństwa. Od pomysłu do działania.

Na realizację projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Ponad rok pracy

Tak doszło do otwarcia Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w siedzibie Oddziału KS „Civitas Christiana” w Lublinie. Nastąpiło to 4 kwietnia 2022 roku. Pomysłodawcą i głównym realizatorem był Marcin Sułek, ówczesny dyrektor Biura Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego, obecnie zastępca dyrektora generalnego Stowarzyszenia.

Placówka energicznie rozwinęła podejmowane już wcześniej inicjatywy, takie jak działalność warsztatowa, szkoleniowa, wystawiennicza, multimedialna i medialna, współpracując też ze szkołami, samorządami, organizacjami, instytucjami, stowarzyszeniami i placówkami oraz z ludźmi chętnymi do wspólnego działania.

Wśród inicjatyw i wydarzeń, odbywających się w Lublinie oraz wielu innych oddziałach i miejscowościach, są warsztaty skierowane do nauczycieli, katechetów i wszystkich zainteresowanych nauczaniem Prymasa Wyszyńskiego oraz wiedzą z zakresu katolickiej nauki społecznej. Szczególnie cieszy liczna obecność na spotkaniach kierowanych do młodzieży.

Spectrum działań

Działalność Centrum to też cykliczne spotkania ze świadkami życia bł. Stefana Wyszyńskiego, np. z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także z pasjonatami, ludźmi Kościoła i nauki. To również promocja publikacji i spotkania z ich autorami. Wielką popularnością cieszą się kolejne „Akademie Kozłowieckie” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, z którym nasze Stowarzyszenie podpisało porozumienie o współpracy. Pomysł nawiązuje do lekcji i pogadanek, jakie ks. Stefan Wyszyński prowadził dla sióstr franciszkanek i osób przebywających w czasach okupacji niemieckiej w kompleksie pałacowym Zamoyskich. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 100 osób, nie tylko z Lublina i okolic, ale też z innych części Polski.

Z inicjatywy „Civitas Christiana”, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Muzeum Zamoyskich w 2018 roku powstał szlak „Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym”, gdzie odbywają się rajdy i spacery śladami Błogosławionego. Centrum jest też współorganizatorem wystaw i konkursów, a jego przedstawiciele zasiadają w ich komisjach.

W lubelskim studiu przygotowywane są podcasty i audycje dla internetowego Radia Civitas Christiana, także dotyczące Prymasa Tysiąclecia, katolickiej nauki społecznej czy tematyki teologicznej, społecznej i historycznej. Promowane i udostępniane wszystkim zainteresowanym są wystawy przygotowywane przez Centrum, np. „Ukochana – Obdarowana – Wybrana”, „ABC KNS”, „Pacem in terris – Wielka Karta Pokoju”, „Prymas Wyszyński do młodzieży”, które prezentowane są w wielu miejscowościach Polski.

Wielkim zainteresowaniem cieszą się pokazy filmów o Prymasie i spotkania z ich twórcami.

Nowe zadania

Marcin Sułek, członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, odpowiedzialny za działalność Centrum, podkreśla, że Stowarzyszenie od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw związanych z życiem i nauczaniem Prymasa, jednak brakuje banku inicjatyw, które były i są realizowane w oddziałach. Takim miejscem może być Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Ponadto brak nieraz osób czy środków do realizacji świetnych pomysłów, dlatego Centrum może nie tylko dokumentować, ale i pomagać w ich realizacji w całym kraju. Ważnym elementem jest również Bank Świadectw, czyli wspomnienia osób, które znały Prymasa Tysiąclecia, oraz tych, dla których był on wzorem i postacią niezwykle ważną z osobistego punktu widzenia.

Wśród przyszłych przedsięwzięć są warsztaty dla kobiet „Ukochana – Obdarowana – Wybrana”, planowane w Bydgoszczy, Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Gliwicach, Elblągu, Ostródzie, Olsztynie, Białymstoku, Augustowie i Boćkach. Dużym przedsięwzięciem CMPW jest organizowana 9 listopada br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ogólnopolska konferencja popularnonaukowa: „Prymas Niepodległy”, przypominająca o obchodzonej w tym roku 70. rocznicy uwięzienia Księdza Prymasa.

Powstają nowe, ciekawe programy spotkań, wystawy przeznaczone dla wielu grup społecznych i wiekowych. Wśród nich m.in. cykl spotkań „Bł. Stefan Wyszyński człowiek 8 błogosławieństw”. Powracać będzie temat katolickiej nauki społecznej, podobnie jak zwiedzanie miejsc związanych z Prymasem i spotkania ze świadkami historii.

Otwartość na współpracę

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego zaprasza nie tylko do jego odwiedzania i udziału w wydarzeniach, ale szczególnie do współpracy. Prosimy o przesyłanie informacji dotyczących inicjatyw zrealizowanych w naszych oddziałach, a poświęconych naszemu Patronowi. Zachęcamy do kierowania pomysłów na ciekawe inicjatywy oraz dotyczących promocji osoby i nauczania Błogosławionego. Wiedząc, że nie jest to łatwe, placówka oferuje pomoc i wsparcie zarówno od strony organizacyjnej, merytorycznej, jak i osobowej. Tym samym zachęca do kontaktu: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin, e-mail: cmpw@civitaschristiana.pl, tel. 603182742

 

Ewa i Tomasz Kamińscy

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 4 / październik-grudzień 2023

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Lublin #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #akademia kozłowiecka #Wyszyński #bł. kard. Stefan Wyszyński #Marcin Sułek #Lublin
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej