Zagrożenia polskiej tożsamości

2014/05/23

W dniu 14 V 2014 r. w sali konferencyjnej Oddziału Krakowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” miał miejsce wykład Jana Polkowskiego – poety, redaktora, działacza opozycji antykomunistycznej, autora powieści „Ślady krwi” oraz kawalera Krzyża Kawalerskiego Polonia Restituta, zatytułowany „Europejski spór o polską tożsamość”.

W swym wystąpieniu prelegent zarysował zagrożenia, jakim polska tożsamość narodowa musi sprostać w XXI w., takie jak: masowa emigracja zarobkowa młodzieży do krajów Europy Zachodniej, utrata przywiązania do polskości pokaźnej części tejże emigracji już w pierwszym pokoleniu, a także kompletna obojętność rządu warszawskiego na losy Polonii rozsianej po całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rodaków przymusowo przesiedlonych do Kazachstanu na rozkaz Józefa Stalina. Niepokojącym zjawiskiem, na które zwracał uwagę Jan Polkowski, jest także szerokie przyzwolenie wśród niewyrobionej intelektualnie publiczności na znieważanie polskości przez pseudoartystów, zapewniających sobie na skutek takiej bierności całkowitą bezkarność. Istotnym wątkiem w wystąpieniu pisarza było też nakreślenie zasmucającej postawy ludzi świata mediów – dziennikarzy, literatów, komentatorów życia politycznego etc., cechujących się niejednokrotnie obojętnością, a nawet jawną wrogością względem polskiego dziedzictwa i tradycji. Publicysta podkreślił również nieodzowną konieczność pielęgnowania ojczystego języka w jego wysublimowanej, literackiej formie, jako jedyne skuteczne antidotum na wszechogarniającą inwazję prostactwa i wulgarności.

Po wykładzie miała miejsce ożywiona dyskusja, z sali padały pytania m.in. o rewolucyjne korzenie i dążności polskiego ruchu niepodległościowego w XIX w., ocenę restauracji Królestwa Polskiego przez cara Aleksandra I w 1815 r., sensowność sojuszu Polski z NATO i Stanami Zjednoczonymi, obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz możliwość samodzielnego zbudowania potencjału militarnego przez Polskę i państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem kolejnego spotkania z Janem Polkowskim, które odbędzie 12 czerwca o godz. 17 w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Krakowie, będzie: Naród bez głowy – czyli o polskich elitach wczoraj i dziś.

                                                                                                           Tomasz Komenda

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kraków #prelekcja #tożsamość
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej