Zapraszamy na pokaz przedpremierowy nowego filmu Dagmary Drzazgi pt. "Dziedzictwo"

2023/03/23
Premiera Drzazga 2

Dagmara Drzazga, reżyser filmowa, która na koncie ma niezliczone produkcje, została w lutym wyróżniona nagrodą im. Juliusza Ligonia za całokształt pracy filmowej, w szczególności za upamiętnienie postaci błogosławionego ks. Jana Machy. Teraz zapraszamy na pokaz przedpremierowy jej kolejnego filmu opartego na prawdziwej historii.

Zawsze pociągają mnie i łapią za serce ludzkie historie - powiedziała Dagmara Drzazga w materiale przygotowanym z okazji wyróżnienia Ligoniowym Laurem.

Reżyser po raz kolejny podjęła się opowiedzenia losów historycznych postaci, ważnych dla Polski, w tym przypadku szczególnie dla Górnego Śląska. Obraz "Dziedzictwo" dotyczy Pawła i Franciszka Buchalików, 20-letnich chłopaków z Gotartowic (obecnie dzielnica Rybnika), którzy wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem, które przypłacili życiem.

Postanowiłam zrobić film o tym, jak to jest, żeby w takim młodym wieku mieć takie ideały - zaznaczyła Dagmara Drzazga w materiale TVP3 Katowice.

Młodzi harcerze, chociaż nosili to samo nazwisko, nie byli spokrewnieni. Wspólnie prowadzili aktywną działalność antyniemiecką, wspierali rodziny wywiezionych, aresztowanych i pomordowanych. Z czasem podjęli się też działalności propagandowej. Wraz z kilkoma innymi harcerzami z Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej (PTOP) drukowali "Zryw Wolności”. W gazetce znajdowały się informacje przechwytywane z radia londyńskiego, które dotyczyły sytuacji na frontach, oraz odezwy do mieszkańców, a także prośby o składki na pomoc materialną dla rodzin aresztowanych. Przez pół roku działalności udało im się wspierać około trzydziestu rodzin zapomogą w wysokości 30 marek miesięcznie.

Ojczyzna nas woła i woła nas Bóg, by święte podnieść sztandary - taki cytat z wiersza widniał na pierwszej stronie gazetki kolportowanej wśród mieszkańców powiatów rybnickiego, pszczyńskiego, gliwickiego i bielskiego.

Podczas obławy gestapo na mieszkania wydających "Zryw Wolności", aresztowano 149 osób związanych z PTOP. Siedmiu członków organizacji skazano na śmierć przez rozstrzelanie. Wyroki wykonano w sierpniu 1942 r. Pozostali zostali umieszczeni w obozie w Oświęcimiu, gdzie niemal wszyscy zginęli.  Franciszka i Pawła Buchalików przywieziono 27 lipca 1942 r. do Gotartowic, gdzie przygotowano ich publiczną egzekucję poprzez powieszenie.

Przedpremierowy pokaz filmu "Dziedzictwo", który opowie o losach tych młodych bohaterów, odbędzie się 25 marca 2023 r. o godz. 17 w kinie "Kosmos" w Katowicach.

 

Źródła: katowice.tvp.pl, polska1918-89.pl (Adam Dziurok, OBEP IPN Katowice)

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dagmara Drzazga #śląsk #historia #II wojna światowa #harcerstwo #harcerze #okupacja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej