Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce serdecznie zaprasza do udziału w XVII Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się już 14 września.
Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań i rozmów o Błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, Jego nauczaniu oraz katolickiej nauce społecznej. Cykl rozpoczęty w 2018 roku, stał się już tradycją i ważnym wydarzeniem w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Akademia nawiązuje do tej, którą w czasach okupacji hitlerowskiej prowadził w Kozłówce ksiądz Stefan Wyszyński. były to wykłady, konferencje i pogadanki dla sióstr franciszkanek oraz osób przebywających w majątku rodziny Zamoyskich. Nazywano je właśnie Akademią Kozłowiecką. Wznawiając w nowej odsłonie tę tradycję, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana", którego patronem jest Prymas Stefan Wyszyński oraz Muzeum Zamoyskich zainicjowały cykl konferencji naukowych pod tą samą nazwą. Wracamy do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przypominając Jego postać i wskazując na związki błogosławionego z Lubelszczyzną.
Program:
9.00 Wyjazd z parkingu Muzeum Zamoyskich Kozłówce i przejazd do Szkoły Podstawowej w Samoklęskach. Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Stanisławowi Długoszowi, poecie, Oficerowi I Brygady Legionów Polskich. Nastąpi również złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci Poległych Legionistów w Bitwie pod Samoklęskami i Kamionką w 1915 roku. Powrót do Kozłówki.
10:30 Msza Święta w Kaplicy Pałacowej z wystawieniem relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Homilię wygłosi ks. dr Krzysztof Stola, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Lublinie.
11:30 Przerwa kawowa
12:00 Inauguracja XVII Akademii Kozłowieckiej: Andrzej Pruszkowski, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Marcin Sułek, członek zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Podczas inauguracji świadectwo wygłosi pani Stanisława Grochowska, dyrektor Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie.
12:30 „Bł. Kardynał Stefan Wyszyński i Abp. Antonii Baraniak - w jedności, na wspólnej drodze służby Kościołowi i narodowi w czasach ateistycznej dyktatury” – Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
12:50 „Świadectwo życia i posługi Biskupa Antoniego Baraniaka – w 120 rocznicę urodzin duchownego” – ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk, dyrektor Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, kierownik Ośrodka Postulatorskiego Inspektorii Pilskiej, wykładowca w Salezjańskim Instytucie Teologicznym w Krakowie, wiceprezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, ogólnopolski kapelan Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, członek wielu stowarzyszeń naukowych i społecznych.
13:10 Przerwa kawowa
13:30 „Moje spotkanie z bł. Stefanem Wyszyńskim” – Teresa Janczewska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
13:50 „Historia i wspomnienie o rodzinie Zamoyskich”- Jadwiga „Inka” Zamoyska, córka Jadwigi i Aleksandra „Leszka” Zamoyskich, ostatnich właścicieli Kozłówki. Będzie to spotkanie w formie rozmowy, którą przeprowadzi Grażyna Antoniuk, pracownik Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
14:10 „Stanisław Długosz – poeta, legionista” – Krystyna Tatarczak, przewodnik lubelski.
14:30 Zwiedzanie wystawy czasowej w Teatralni „1944. Meandry historii”
15:00 Poczęstunek i zakończenie
Zapraszamy na wydarzenie! Udział w Akademii Kozłowieckiej jest bezpłatny, jednak z racji ograniczonej ilości miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 10.09.2024 r. na adres: cmpw@civitaschristiana.pl lub telefonicznie w formie wiadomości sms pod nr tel. 603 182 742.
Jeśli potrzebna byłaby pomoc w organizacji transportu, organizatorzy proszą o taką informację.
/mdk