Zło dobrem zwyciężać

2024/10/23
20241020 232013 kadr
Fot. Archiwum Włodzimierza Chrzanowskiego

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! (Rz 12,21)

16 października 2024 r. w parafii św. Józefa w Wolsztynie, po wieczornej mszy świętej członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. Zło dobrem zwyciężać w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Uroczysta Msza Święta, a po niej wystąpienie Marty, Janusza, Macieja i Włodzimierza przy akompaniamencie zespołu muzycznego zaskoczyło, wzruszyło, zatrzymało parafian i przybyłych gości i stało się zaczynem refleksji, zadumy i rozmów o czasach minionych i o przyszłości…

Scenariusz montażu słowno-muzycznego autorstwa Włodzimierza Chrzanowskiego zawierał wiersze, fragmenty z Pisma Św., znane pieśni religijne oraz kalendarium z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Całość stanowiła opowieść o życiu i śmierci kapelana „Solidarności”.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 IX 1947 r. w podlaskiej wsi Okopy. W 1965 r. został alumnem warszawskiego WSD. Sam Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński własnoręcznie zapisał na podaniu abiturienta Popiełuszki „ADMITTITUR” tzn. dopuszczono, a 28 V 1972 r. Kardynał Wyszyński, udzielił mu święceń kapłańskich i do końca oddziaływał na posługę kapłańską i duszpasterską późniejszego kapelana ,,Solidarności”. Dniem, który połączył tych dwóch duchownych jest właśnie 28 maja: 28 maja 1972 – dzień święceń kapłańskich księdza Popiełuszki i 28 maja 1981 – śmierć Prymasa. 19 X 1984 r. w bydgoskim kościele Braci Męczenników ks. Jerzy Popiełuszko sprawował ostatnie – jak się później okazało, nabożeństwo różańcowe. Tak rozważał piątą tajemnicę bolesną - ukrzyżowanie Chrystusa:

„Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą. Cytując Jana Pawła II, mówi: Naród nie może rozwijać się prawidłowo, gdy jest pozbawiony praw, które warunkują jego podmiotowość i państwo nie może być mocne siłą żadnej przemocy. Komu nie udaje się zwyciężyć sercem i rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą. Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Solidarność dlatego tak szybko zadziwiła świat, że nie walczyła przemocą, ale na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowych ołtarzach, upominała się o godność ludzkiej pracy, o godność i szacunek dla człowieka. O te wartości wołała bardziej niż o chleb powszedni... Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy! Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajmy..!”

Tego samego wieczoru, około godziny 21.00 ksiądz Jerzy wyjechał z parafii. W drodze do Warszawy został porwany i zamordowany. 19 X 2009 r., w 25 rocznicę jego męczeńskiej śmierci, Prezydent Lech Kaczyński, odznaczył pośmiertnie Sługę Bożego ks. Jerzego Popiełuszkę najwyższym odznaczeniem RP – Orderem Orła Białego. W kilka miesięcy później 6 VI 2010 r., podczas Mszy świętej na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, w obecności około 150 tysięcy wiernych został on zaliczony w poczet błogosławionych. Dziś Kościół w Polsce modli się o kanonizację tego błogosławionego męczennika.

 

/mdk

 

Marta Cielinska Idziak kwadrat

Marta Cielińska-Idziak

Absolwentka Zachodniej Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Szczecińskiego na kierunkach ekonomia, zarządzanie i teologia. Zastępca dyrektora oddziału okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wolsztyn #Włodzimierz Chrzanowski #popiełuszko
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej