Znamy zwycięzców 23. Międzynarodowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

2024/07/15
IMG 8065 v3
Fot. Maciej Szepietowski

W miniony piątek 12 lipca 2024 r. w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu zakończyły się się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

W trwających od 8 lipca zawodach uczestniczyło 26 zawodników, wszyscy uczestnicy mistrzostw to osoby duchowne Kościoła rzymskokatolickiego: 24 księży, w tym 17 księży diecezjalnych (jeden z Litwy, jeden ze Słowenii oraz z następującym polskich archidiecezji i diecezji: trzech z przemyskiej, dwóch z tarnowskiej, i po jednym z gdańskiej, pelplińskiej, toruńskiej, warszawskiej, siedleckiej, drohiczyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej, gliwickiej i katowickiej) oraz dwóch jezuitów, dwóch pallotynów, chrystusowiec, franciszkanin i misjonarz św. Wincentego à Paulo, jeden brat zakonny (pallotyn) i jeden kleryk (salezjanin).

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 min. dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sek. dla zawodnika za ruch; w efekcie niektóre partie trwały do 4 godzin.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej; drugie miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej, a trzecie ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej.

Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Zbigniew Wądrzyk. Najlepszym bratem zakonnym został pallotyn, br. Jan Zawada, najlepszym juniorem kl. Kamil Szczerbak (salezjanin), a najlepszym debiutantem ks. Marko Avsenik z diecezji Ljubljana (Słowenia).

W klasyfikacji drużynowej mistrzami Polski została reprezentacja diecezji tarnowskiej; drugie miejsce zajęła archidiecezja przemyska, a trzecie miejsce przypadło pallotynom.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który uczestniczył w ceremonii zakończenia mistrzostw. Zawodnicy mieli także możliwość spotkania się z pierwszą w historii polską arcymistrzynią szachową, poznanianką, Heleną Ereńską-Barlo, wielokrotną mistrzynią Polski. Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. W ramach piątkowej ceremonii zakończenia mistrzostw, na najlepszych zawodników czekały okazałe puchary i dyplomy. Zwycięzcy otrzymali również nagrody rzeczowe, w tym książki Instytutu Wydawniczego PAX ufundowane przez Fundację „Civitas Christiana”.

***

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 3-4 marca 2025 r., natomiast kolejne mistrzostwa w szachach klasycznych w dniach 7-11 lipca 2025 r. w Toruniu.

 

Źródło: smpd.pl

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Instytut wydawniczy pax #PAX #duchowieństwo #księża #kapłan #ksiądz #szachy #Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej