Żołnierzu Niezłomny, żyj długie lata!

2015/04/20

11 marca br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Rypin odbyło się spotkanie, które przeszło do historii ponad 950-letniego grodu ziemi dobrzyńskiej, wpisując się w jej kulturę i tradycję.

Zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i burmistrza Rypina przyjął jeden z 42 żyjących żołnierzy legendarnego Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej „Zośka” – Henryk Kończykowski ps. „Halicz”, a także Jarosław Wróblewski, autor historycznej książki roku 2014, pt. Zośkowiec, której premiera miała miejsce w ubiegłym roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas uroczystości 90. urodzin Pana Kończykowskiego, przygotowanej przez tę prestiżową instytucję.

Organizatorzy spotkania zadbali o godną oprawę. Gości witał szpaler złożony z harcerzy ZHP kilku rypińskich szczepów i z Parafii św. Stanisława Kostki oraz młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie.

Wprowadzeniem w atmosferę wieczoru było wykonanie dwóch piosenek, pt. Biały krzyż i Żeby Polska była Polską, przez duet Ani Szarszewskiej i Kasi Jabłońskiej z Rypińskiego Domu Kultury, oraz interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Modlitwa do Bogarodzicy w wykonaniu Danuty Wiśniewskiej z Bractwa Literackiego „Civitas Christiana”.

HaliczHenryk Kończykowski ps. „Halicz” zachwycił ponad 200-osobową widownię swoją aparycją, mocnym głosem i snutą z poczuciem humoru opowieścią przede wszystkim o II wojnie światowej, tj. obronie stolicy w 1939 r., akcjach sabotażowych, konspiracji i wreszcie o Powstaniu Warszawskim, z którego wspomnienia dotyczyły szczególnie transportu broni, odwrotu kanałami, tragicznych śmierci walczących przyjaciół i roli kapelana – ojca Pawła.

Ten syn przedwojennego profesora Politechniki Warszawskiej to autentyczny świadek prawdziwej miłości do Polski, konsekwentnej walki i  braterstwa w elitarnym zgrupowaniu „Zośka”. To także Żołnierz Niezłomny, aresztowany tuż po wojnie przez NKWD, człowiek, na którego wydano wyrok 15 lat więzienia, z czego dzięki amnestii odsiedział ok. 4.

Tę niezwykłą biografię rodu państwa Kończykowskich, opowieść o kolegach, o niezłomnej postawie podczas cierpień i wieloletniego ocierania się o śmierć, bardzo interesująco opisał w wywiadzie przeprowadzonym z „Haliczem” i przedstawił podczas naszego spotkania w Rypinie redaktor programu Jana Pospieszalskiego „Bliżej” w TVP, Jarosław Wróblewski, absolwent Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, przyjaciel dwóch rypinian, prof. dr. hab. Mieczysława Gogacza, wybitnego filozofa tomisty, i byłego redaktora Polskiego Radia w Chicago oraz Radia WNET, Pawła Manelskiego.

Prezentacja tej „perełki” wydawniczej, współfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawierającej także liczne wywiady, zdjęcia ulotek, gazet, twórczość partyzancką i po raz pierwszy opublikowane dokumenty IPN, była zwieńczeniem trwającego ok. 3 godzin spotkania. Wzruszający fragment książki Zośkowiec odczytała Ewa Szpakiewicz, członek Bractwa Literackiego „Civitas Christiana”.

Wysłuchano również amatorskiego nagrania Marszu Grenadierów – hymnu plutonu „Felek” w wykonaniu młodzieży szkolnej z Osielska.

Jeszcze inną niespodziankę przygotował obecny na spotkaniu syn pana Kończykowskiego – Andrzej, podobnie jak dziadek i tata absolwent Politechniki Warszawskiej: prezentację munduru i autentycznej broni Zgromadzenia Historycznego „Radosław”.

Przed podpisywaniem książki oczekiwani, wspaniali goście, Henryk Kończykowski ps. „Halicz” i Jarosław Wróblewski, przyjęli bukiety kwiatów, słowa głębokiego szacunku i wdzięczności za niezłomną postawę Polaka-patrioty od organizatorów, wielu słuchaczy, kapłanów, historyków i harcerzy, którzy trwali przy Powstańcu Warszawskim – wzorze do naśladowania aż do odjazdu samochodu z Rypina do Milanówka, gdzie Pan Henryk spędza aktywnie czas, bywając na spotkaniach z młodzieżą oraz przyjmując gości z całej Polski. Żołnierzu Niezłomny, żyj długie lata!

Zenobia Rogowska

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #rypin #Żołnierze Wyklęci #Zośka #zośkowiec
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej