Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję - nowa wystawa na Jasnej Górze

2023/05/30
CCH 6412 v3
Fot. Marta Karpińska

O wielkich nauczycielach zawierzenia Matce Najświętszej, których łączy miłość do Niej, Kościoła i Polski: kard. A. Hlondzie, bł. kard. S. Wyszyńskim i św. Janie Pawle II „opowiada” wystawa plenerowa na murach jasnogórskiego sanktuarium. 27 maja otworzył ją Przeor o. Samuel Pacholski, życząc, by przykład tych wielkich Polaków stał się i dla nas umocnieniem w naszej duchowej drodze na Jasną Górę. Uroczyste odsłonięcie ekspozycji zatytułowanej „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” odbyło się w przededniu rocznicy śmierci bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Przeor Jasnej Góry podczas inauguracji wystawy umieszczonej na murach klasztornych od strony tzw. Bramy Papieskiej „Totus Tuus”, wyraził nadzieję, że to miejsce, przez które wchodzą tysiące pielgrzymów stanie się dla nich przypomnieniem o tych wielkich nauczycielach miłości do Maryi. – To miłość, która upomina się o wierność, o szacunek, o budowanie więzi międzyludzkich i społecznych – mówił przeor i zachęcił, byśmy to ich dziedzictwo podjęli i stali się świadkami miłości Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zauważyła, że słowa „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”, wypowiedziane przez kard. Hlonda równie bliskie były zarówno Prymasowi Wyszyńskiemu, jak i Janowi Pawłowi II: jest to wątek „nitka” w życiu tych wielkich Polaków. Zauważyła, że słowa, że to proroctwo kard. Hlonda „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny” wypełniało się za pasterzowania bł. kard. Wyszyńskiego i później w wymiarze Kościoła powszechnego Jana Pawła II.

Ekspozycja na dużych rozmiarów fotogramach przybliża maryjny wymiar drogi trzech wielkich Polaków - miłośników Matki Najświętszej: Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, który wszystko postawił na Maryję i św. Jana Pawła II, papieża, oddanego całkowicie Maryi - TOTUS TUUS. Otwierać ją przypomnienie dziedzictwa maryjnego prymasa Hlonda, które stanowi kluczowy punkt odniesienia służby pasterskiej jego następcy kard. Wyszyńskiego.

On często przywoływał Hlondowe słowa: „Walczcie i pracujcie pod patronatem Błogosławionej Maryi Dziewicy. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Dziewicy!”. Mówił Prymas Tysiąclecia: „Od chwili, gdy słowa te, niemal prorocze, były wypowiedziane przez kard. Prymasa Hlonda, widzimy, że Bóg na swój sposób, w Ojczyźnie naszej zwycięża; że zwycięstwa tego dokonuje przez Maryję, Służebnicę Pańską, Wspomożycielkę wiernych, Panią Jasnogórską i Królową Polski. Taka jest Jego wola”.

Gdy papieżem został kard. Karol Wojtyła, Prymas Wyszyński był przekonany, że zwycięstwo Matki Bożej dokonuje się również w wymiarze Kościoła powszechnego: „spełnia się na moich oczach proroctwo Augusta Hlonda, że przez Matkę Bożą przyjdzie zwycięstwo”. Papież Jan Paweł II, w swoim testamencie napisał: „Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję - zwykł powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego poprzednika kard. Augusta Hlonda”.

Na wystawę składa się 19 plansz ze zdjęciami tych trzech wielkich postaci Kościoła, fragmentami ich maryjnego nauczania, będącego przesłaniem dla Polaków, jest także kalendarium życia i posługi każdego z nich.

Projekt wystawy przygotowany został przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Fundacją „Czas to Miłość”. Opracowanie graficzne: Adam Markowski. Fotografie: Archiwum Instytutu Prymasowskiego, Archiwum Klasztoru Jasnogórskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej. Patronat: o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry


Izabela Tyras, Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję #abp Hlond #Stefan kard. Wyszyński #Karol Wojtyła #Jan Paweł II #o. Samuel Pacholski #Jasna Góra #wystawa #Instytut Prymasowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej