Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opolskiem

2016/10/24
koncert-wesoly-wedrownik-gliwice.jpg

W październiku w Oddziale Okręgowym Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”w Opolu odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej – od 9 do 11 października w Byczynie, Wołczynie i Kluczborku, natomiast od 8 do 16 października w Gliwicach.

Wanda Różycka _ Zborowska/fot.A.Berger Zięba
Wanda Różycka Zborowska /fot. A.Berger Zięba

Gościem specjalnym spotkań w Byczynie, Wołczynie i Kluczborku była Wanda Różycka-Zborowska, która w czasie Dni Kultury prezentowała film swego autorstwa pt. „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II”. Wanda Różycka-Zborowska jest reżyserką filmową oraz autorką wielu filmów o tematyce katolickiej i nie tylko. Wspomniany film powstał w 2006 r. Ten dokument, oparty na archiwalnych fragmentach, prezentuje wielkość i charyzmę papieża Polaka, jego miłość do człowieka oraz głęboką troskę o losy świata. Całości dopełnia komentarz Krzysztofa Kolbergera obejmujący wyimki z papieskich nauk.

Emisja filmu właśnie w tym czasie nie była przypadkowa – 9 października w Kościele obchodzony był XVI Dzień Papieski tym razem pod hasłem: „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Ta szczególna inicjatywa, zapoczątkowana w 2001 r., ma na celu przybliżać nauczanie, teologię oraz postawę Jana Pawła II.

chor-gospel-kluczbork
Chór Gospel w Kluczborku /fot. A. Berger – Zięba

Film Wandy Różyckiej-Zborowskiej doskonale wpisał się w atmosferę i przesłanie Dnia Papieskiego. Reżyserka spotykała się z ludźmi w różnym wieku, także z młodzieżą. Po każdej emisji pani reżyser w pięknych słowach opisywała głębię papieskiego przesłania, wskazywała, że Chrystus obecny jest stale w naszym życiu, tylko my nie zawsze chcemy Go przyjąć. Młodzież dzięki filmowi mogła zobaczyć wielkość i siłę wiary naszego Rodaka. Sytuacją wyjątkową była też bezpośrednia rozmowa z autorką obrazu, która otwarcie i wyczerpująco odpowiadała na pytania młodzieży.

Ważną częścią Dni Kultury Chrześcijańskiej były także Msze św., podczas których modliliśmy się za członków poszczególnych oddziałów oraz ich rodziny, a także za wspólnotę, jaką jest nasze Stowarzyszenie. W Kluczborku ciekawym akcentem obchodów był koncert chóru Gospel z Młodzieżowego Domu Kultury. https://www.youtube.com/watch?v+EkwiNQ6HVzk

Koncert Wesoły Wędrownik w Gliwicach/ fot. Anna Meslin
Koncert Wesoły Wędrownik w Gliwicach /fot. Anna Meslin

Równie piękne obchody miały miejsce w Gliwicach. Od 8 do 13 października w CH Forum prezentowana była wystawa: „Śladami Norberta Blachy”. Z kolei 16 października, w ramach Dni Kultury i Dnia Papieskiego, odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej „Wesoły Wędrownik” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego. Na miejsce wybrano Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”. Wykonywano utwory zmarłego w 2012 r. Norberta Blachy – gliwickiego kompozytora, pedagoga oraz twórcy festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Cantate Deo”.

Nasze spotkania z kulturą pokazały, że także poprzez nią można uwielbiać Boga. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Dni Kultury Chrześcijańskiej miały tak piękny charakter – szczególnie księżom proboszczom oraz członkom naszych oddziałów za pomoc i poświęcony czas.

Alicja Berger – Zięba

as

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej