Odbyła się konferencja prasowa Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej

2017/09/21
dsc08715a-mini.jpg

21 września w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Festiwalowi Katolickiej Nauki Społecznej. Od 5 do 6 października w warszawskim Hotelu Bellotto będą miały miejsce panele eksperckie, dyskusje teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, polityki oraz kompleksowe warsztaty przedsiębiorczości. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać, że każda z przestrzeni życia społecznego może być zagospodarowana na sposób Ewangeliczny. 

Ideę Festiwalu KNS przedstawił na konferencji prasowej Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” / fot. Patrycja Guevara-Woźniak

– Chodzi o to, aby w jednym miejscu i w jednym czasie w sposób całościowy zająć się zagadnieniem katolickiej nauki społecznej – powiedział o Festiwalu KNS Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Zwrócił też uwagę na wyczuwalne zapotrzebowanie takiego namysłu w środowiskach szeroko rozumianej polityki, zarówno na szczeblu samorządów, jak i centralnym, a także wśród ludzi biznesu czy organizacji obywatelskich, które chcą kierować się zasadami wynikającymi ze społecznego nauczania Kościoła.

Inspiracją dla podjęcia tego przedsięwzięcia w Polsce jest wieloletnia współpraca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Fundacją Giuseppe Toniolo z Włoch, z którą od 1995 r. organizacja wydaje kwartalnik „Społeczeństwo” (wł. „La Società”). Periodyk jest poświęcony katolickiej nauce społecznej. Realizowany od 7 lat przez Fundację Toniolo Festival della Dottrina sociale della Chiesa w Weronie ma za cel sprawić, by katolicka nauka społeczna nie pozostała tylko samą teorią, ale przekładała się na styl funkcjonowania ludzi w rozmaitych sferach.

Intencją organizatorów jest również, by I Festiwal KNS w Polsce przyczynił się do integracji środowisk realizujących zasady katolickiej nauki społecznej oraz do wymiany dobrych praktyk w tym obszarze. – Wierzymy, że taka synergia wielu środowisk może sprawić, że teoretyczne założenia katolickiej nauki społecznej znajdą realne zastosowanie w naszej rzeczywistości – dodaje Tomasz Nakielski.

Festiwal KNS odbędzie się w dniach 5-6 października w Hotelu Bellotto (dawny Pałac Prymasowski) przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie (Informacje i zapisy: www.festiwalkns.pl).  „Civitas Christiana” chce zaproponować pewne novum w uprawianiu dyskursu wokół doktryny społecznej Kościoła. Złożą się nań fora dyskusyjne teologów, przedstawicieli środowisk (w tym z Włoch i Słowacji) biznesu, edukacji, prawa czy polityki, których celem będzie pochylenie się nad konkretnymi rozwiązaniami wynikającymi z katolickiej nauki społecznej, tak by stanowiły realną płaszczyznę dla funkcjonowania w różnych sferach – „Od teorii do praktyki”.

W konferencji prasowej uczestniczył ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), wybitny specjalista w zakresie nauczania społecznego Kościoła / fot. Patrycja Guevara-Woźniak

– Specyfiką nauczania społecznego Kościoła jest to, że zmierza do podejmowania praktycznych działań, mających zmieniać rzeczywistość społeczną. Myślę, że Festiwal KNS będzie taką próbą przejścia od teorii do praktyki – powiedział podczas konferencji prasowej ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Zdaniem tego specjalisty w zakresie KNS, wyzwaniem stojącym współcześnie przed nauczaniem społecznym Kościoła, i przed katolikami, jest nie tyle korekta drobnych niedociągnięć w różnych dziedzinach, co zmierzenie się z zasadniczym sporem widocznym w zachodnich społeczeństwach, który dotyczy całej “ramy interpretacyjnej świata”. – Częścią tego sporu jest batalia o język – zauważa ks. prof. Mazurkiewicz – Pojawiają się neologizmy, które utrudniają nam ocenę zjawisk, jak np. zdrowie reprodukcyjne, które kiedyś oznaczało zdrowie matki i dziecka, a dziś pod tym terminem rozumie się także aborcję i sterylizację. Podobnie duchowny zwrócił uwagę na obecny w nauczaniu społecznym  Kościoła termin społeczeństwa obywatelskiego, kiedyś kojarzonego z oddolnymi ruchami ludzi, którzy chcieli poczuć się gospodarzami w swoich środowiskach, a obecnie coraz częściej za tego typu aktywnością stoją duże organizacje, sponsorowane przez różnorakie ośrodki.

Szczegółowy program Festiwalu KNS przedstawił Kamil Sulej, koordynator wydarzenia. Uczestnikami dyskusji będą m.in.: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, Adriano Vincenzi, prezes Fundacji Giuseppe Toniolo w Weronie i dr Henryk Siodmok, prezes Zarządu Grupa ATLAS, który podejmie zagadnienia powołania lidera biznesu. W debacie „KNS wektory i sektory” wezmą udział m.in.: prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz (UW), poseł na Sejm RP i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW). Namysł będzie prowadzony zgodnie z metodologią: widzieć – ocenić – działać, wynikającą ze społecznego nauczania Kościoła. – Wypracowane rozwiązania zostaną skierowane do Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski oraz władz parlamentarnych i samorządowych – tłumaczy Kamil Sulej, koordynator polskiej edycji Festiwalu.

Dwudniowy Festiwal obejmie też kompleksowe zajęcia warsztatowe, podczas których specjalista w dziedzinie biznesu i inwestycji Bartosz Boniecki przeprowadzi uczestników przez „3 proste kroki, aby założyć i zacząć zarabiać na swojej firmie”. Warsztaty są bezpłatne, zgłoszenia do udziału przyjmowane są poprzez stronę www.festiwalkns.pl. Projekt ma również stanowić przestrzeń dla eksponowania działalności organizacji realizujących zasady KNS. Wśród wystawców pojawią się spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe i wydawnictwa.

Organizatorem Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które jako „ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, przygotowująca katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami, dąży do współtworzenia w świetle zasad katolickiej nauki społecznej ładu etyczno-społecznego”. Do realizacji projektu włączyły się: Fundacja Giuseppe Toniolo, Fundacja „Civitas Christiana” oraz Obserwatorium Społeczne z Wrocławia. Nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwa rada programowa w składzie: abp  Józef Kupny – metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski (przewodniczący rady programowej), ks. prof. Stanisław Skobel – redaktor naczelny pisma „Społeczeństwo”, Adriano Vincenzi – prezes Fundacji im. G. Toniolo z Werony, Tomasz Nakielski – przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Sławomir Józefiak – wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a zarazem prezes Zarządu spółki Grupa INCO S.A., Henryk Siodmok – prezes Zarządu Grupy ATLAS, Jan Juszczak – starosta Powiatu Krośnieńskiego oraz Jerzy Boczoń – prezes Fundacji „Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych”. Honorowy patronat nad Festiwalem Katolickiej Nauki Społecznej w Polsce objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Marcin Kluczyński

fot. Patrycja Guevara-Woźniak

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#biznes #civitas christiana #Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej #Festiwal KNS #warsztaty biznes
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej