Miłośnicy czytania jeszcze dziś mogą skorzystać z ofert wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach w ramach IX Warszawskich Targów Książki, które odbywają się od 17 maja na PGE Narodowym.
Podczas czterech majowych dni na PGE Narodowym obecnych jest około 1000 twórców. Na odwiedzających czeka też niezwykle bogata oferta – 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.
Wśród niedzielnych propozycji znajduje się m.in. promocja albumu „Poland”, ukazującego 1000 lat Polski w sercu Europy (stoisko 6/H). Albumy „Poland. 1000 Years in the Heart of Europe” prezentują mozaikę polskiej tradycji i nowoczesności. Są to anglojęzyczne publikacje wydane w dwóch formatach – dużym, eleganckim oraz małym, kieszonkowym. Kilkaset kolorowych fotografii ukazuje kalejdoskop pejzaży: od wydm na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, przez równiny centralnej Polski, aż po szczyty Sudetów i Karpat. Wielkomiejskie drapacze chmur przeplatają się z majestatycznymi zamczyskami i chałupami krytymi strzechą, a klimatyczne miasteczka – z imponującymi zabytkami techniki. Każdy z dziewięciu rozdziałów prezentujących poszczególne regiony historyczno-geograficzne został opatrzony interesującym wstępem. Dopełnieniem tekstów są mapy regionów przedstawiające lokalizację opisywanych miejsc.
Na WTK można dziś się spotkać z wieloma autorami książek, ale też odtwórcami ról filmowych ekranizacji czy lektorami. Wśród nich spotkanie z najpopularniejszą polską lektorką Krystyną Czubówną (stoisko 100/D17) – dziennikarką, prawniczką, a także jedną z najpopularniejszych polskich prezenterek telewizyjnych. Przez wiele lat współtworzyła “Panoramę” w TVP2, za co aż czterokrotnie otrzymała Telekamerę. Ogromną rozpoznawalność zdobyła również jako lektorka, zwłaszcza dokumentów przyrodniczych. Od jakiegoś czasu nagrywa audiobooki do książek z serii dla EKOcentryków Wydawnictwa Poznańskiego.
W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególne miejsce w programie zajmuje tematyka powiązana z tym wydarzeniem. Organizatorzy chcą pokazać, jak zmieniła się Polska przez ostatnie 100 lat w sferze kultury, języka, literatury, ale nie tylko. Na Targach będzie też miało miejsce wiele spotkań wokół premier książek związanych z rocznicą.
Na stoisku 39/BK swoją ofertę prezentuje Instytut Wydawniczy PAX. Nakładem wydawnictwa ukazało się w tym roku niezwykle interesujące kalendarium narodzin II Rzeczypospolitej – „Listopadowe dni” autorstwa Piotra Wróbla. W listopadzie 1918 roku toczyła się w Polsce gra o wielką stawkę – o przyszłość państwa. Walczono nie tylko o jego odbudowę, o złączenie w całość kilku nierównych i niepodobnych do siebie części. Decydowało się też jaka owa Polska będzie. Zestawiając kalendarium, autor kładzie nacisk na fakty, prezentuje wiele cytatów, in extenso dokumenty, by czytelnik mógł wypracować sobie własną interpretację wypadków z jesieni 1918 roku.
W bieżącym roku mija 50. lat od śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej. Znakomita polska pisarka i publicystka, działaczka konspiracji, więźniarka KL Auschwitz-Birkenau i Pawiaka. Zaangażowana czynnie w Powstaniu Warszawskim. Była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Warto powracać do jej literatury, szczególnie w roku jubileuszu naszej narodowej wolności. Seria książek Zofii Kossak-Szczuckiej znajduje się w ofercie Instytutu Wydawniczego PAX i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. W tym roku ukazało się nowe wydanie książki tej autorki, pt. „Nieznany kraj”. Publikacja pokazuje „drogę” Śląska do Polski odrodzonej w nowym kształcie geograficznym po 120-letniej niewoli.
Pełny program WTK: tutaj
marklucz
mk