Pieśni patriotyczne w 100-lecie polskiej niepodległości wybrzmią na gali 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

2018/06/21
35422399-2079491322309674-713151247594553344-o.jpg

Ceremonia jednego z najstarszych niepaństwowych wyróżnień odbędzie się 22 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatami 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka są: historyk Krzysztof Szwagrzyk, architekt Stanisław Niemczyk i reżyser Michał Kondrat. Tegoroczną galę uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Centrum Muzyki Marzeń.

Jak tłumaczy Anna Roguska z Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana, odpowiedzialna za przebieg ceremonii, tegoroczna Nagroda im. Wł. Pietrzaka ma szczególny wymiar, bo przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pragniemy zaakcentować ten doniosły fakt i uczcić go podczas gali krótkim koncertem pieśni patriotycznych. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: “Modlitwa obozowa”, “Czerwone maki na Monte Cassino” czy “Rota” M. Konopnickiej – zapowiada A. Roguska.

Podczas pietrzakowej gali wystąpi duet wokalny i kwartet smyczkowy Centrum Muzyki Marzeń z Warszawy. Zespół stanowią wysokiej klasy artyści, którzy obiecują podczas ceremonii niezapomniane wrażenia estetyczne i doniosłość wykonywanych utworów, bliskich sercom Polaków. “Wiemy, jak bardzo muzyka trafia do najgłębszych zakamarków serca, więc spotkania z nią mają nieocenioną wartość dla każdego z nas. Każdy nasz występ to wielka chwila emocji i uczuć, wynikających z ogromnej pasji” – przekonują muzycy.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r., za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu.

Tegorocznym laurem uhonorowano dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniącego obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Od kilku lat dr Szwagrzyk kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Prowadzi działania ekshumacyjne m.in. na „Łączce” – na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Prace pod jego kierunkiem odbywają się również na Służewcu oraz na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, na Opolszczyźnie, w Białymstoku, w Rzeszowie i na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Motywacją dla Kapituły do przyznania Nagrody dr. hab. Krzysztofowi Szwagrzykowi jest jego „niestrudzone i pełne determinacji przywracanie Żołnierzy Niezłomnych Ojczyźnie” – czytamy w specjalnym komunikacie.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka otrzyma w tym roku również architekt Stanisław Niemczyk, twórca wybitnych dzieł architektury sakralnej, będących – w opinii Kapituły Nagrody – owocem wiary i talentu. Nazywany „polskim Gaudim”, projektant budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów: Zesłania Ducha Świętego i kościoła franciszkanów w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie.

Krzewienie wartości ewangelicznych w różnych aspektach życia publicznego – to motyw przyznania Pietrzakowego Lauru reżyserowi Michałowi Kondratowi, twórcy filmów o tematyce chrześcijańskiej. Produkcje dokumentalno-fabularyzowane: „Jak pokonać Szatana” (2013), „Matteo” (2014) czy „Dwie Korony” (2017), zdobywają publiczność kinową i prestiżowe wyróżnienia środowisk filmowych. Ostatni film poświęcony o. Maksymilianowi Kolbe obejrzało na dużym ekranie ponad 200 tys. widzów, co stanowi polski rekord oglądalności dokumentu fabularyzowanego ostatnich lat. Sam reżyser mówi o sobie: „Z wykształcenia jestem ekonomistą, z pasji reżyserem i producentem, a z serca chrześcijaninem”.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka stanowią: bp. prof. dr hab. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Tomasz Nakielski, Sławomir Józefiak i Romuald Gumienniak (sekretarz Kapituły).

Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913–1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.

Galę poprowadzi aktor i prezenter telewizyjny Grzegorz Miśtal. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w serwisie e-civitas.pl.

Marcin Kluczyński

Będziemy transmitować galę 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Wkrótce gala 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Tomasz Nakielski: Chcemy ukazywać świadków wartości

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#71. Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka #civitas christiana #Krzysztof Szwagrzyk #Michał Kondrat #Nagroda Pietrzaka #slider #Stanisław Niemczyk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej