Księga Psalmów była tematem warsztatów, które odbyły się 21 lutego w Kurii Diecezjalnej Warszawsko-Praskiej. Z młodzieżą i katechetami ze szkół ponadgimnazjalnych spotkała się dr hab. Anna Kuśmirek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Warsztaty zorganizowane przez warszawski oddział okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” miały na celu przygotowanie młodzieży do udziału w 22. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Dr hab. Anna Kuśmirek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) jako biblistka specjalizująca się w teologii Starego Testamentu, pokazała uczestnikom specyfikę Księgi Psalmów, zwracając uwagę m.in. na różnice mogące występować w przekładach czy dokonując przeglądu ze względu na liczne gatunki literackie. Można tu przykładowo wyróżnić: hymny pochwalne i dziękczynne, lamentacje, psalmy królewskie, mądrościowe, dydaktyczne, prorockie i inne. Jak wyjaśniała biblistka, każdy z gatunków ma swoje przesłanie, np. z hymnów możemy wyczytać relację człowieka do Boga, podjąć refleksję nad życiem w kontekście całego dzieła stworzenia i historii zbawienia. Z kolei lamentacje to w uproszczeniu skargi na rzeczywistość ludzką, które – jak zauważa dr A. Kuśmirek – przechodzą często w psalmy ufności wobec Stwórcy.
Uważa się, że Księga Psalmów powstawała między XI a III w. p.n.e. Psalmy stanowią nie tylko pomnik literatury starożytnego Izraela i obraz pobożności żydowskiej z tego okresu, ale są równie ważne dla chrześcijan. Odnajdujemy tam bowiem także proroctwa zapowiadające przyjście Jezusa Chrystusa. Włączone w liturgię Kościoła Psalmy stanowią modlitwę ludu Bożego. Poza przekładami dokonywanymi łącznie z całą Biblią, ukazują się różne wydawnictwa psałterzy i modlitewników.
W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób, uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami. Wśród nich przygotowująca się po raz pierwszy do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej Dorota Łapińska z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek w Warszawie. – Chciałabym poszerzyć swoją wiedzę w kierunku Pisma Świętego, ale też pogłębić swoją wiarę. Dlatego należę również do kręgu biblijnego. Moim zdaniem to także pewne świadectwo wobec rówieśników – mówi Dorota Łapińska.
Obok starotestamentalnej Księgi Psalmów w tegorocznej edycji konkursu biblijnego młodym zaproponowano rozważanie treści Nowego Przymierza: Listu do Galatów i Listu do Filipian. Tekstem źródłowym konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2011). Przygotowując się do udziału w eliminacjach należy zwrócić uwagę także na wstępy, przypisy, komentarze i słownik pojęć, które wchodzą w zakres merytoryczny. Dzięki uprzejmości wydawcy katecheci na etapie zgłoszenia szkoły na stronie www.okwb.pl (zakładka zgłoszenie) mogą pobrać bezpłatny PDF dla uczniów nieposiadających tego wydania. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 28 lutego, zaś pierwszy etap odbędzie się w zarejestrowanych szkołach 13 marca 2018 r. Nagrodami w konkursie są indeksy na różne kierunki wielu renomowanych uczelni wyższych oraz zagraniczne pielgrzymki.
tekst/fot. Marcin Kluczyński
mk