Za nami 38. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” na Jasną Górę

2018/05/28
wyrozniajacy.jpg

25-26 maja odbyła się XXXVIII Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” na Jasną Górę. Spośród rzeszy pielgrzymów przybyłych w te dni do sanktuarium wyróżniały nas flagi narodowe. Miało je w rękach wielu pielgrzymów. Pielgrzymka w barwach narodowych była podziękowaniem za odzyskanie sto lat temu Niepodległości.

Podziękowania złożyliśmy w szczególnym miejscu. W Sanktuarium Jasnogórskim, u naszej Matki, Królowej Polski, gdzie  zawsze byliśmy wolni.  – Jesteśmy tu, by Panu Bogu podziękować za dar wolności naszej Ojczyzny – powiedział przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Tomasz Nakielski. Modliliśmy się więc, by godnie służyć Kościołowi i Ojczyźnie.

Spotkaliśmy się, jak zawsze, pod pomnikiem naszego patrona, kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwy o jego rychłą beatyfikację towarzyszyły nam w czasie pielgrzymki. W procesji przeszliśmy do pięknie wyremontowanej sali papieskiej, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

– Na Jasnej Górze, z naszym patronem ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, dziękujemy Panu Bogu za dar odzyskanej wolności. Za piękną historię Polski, która wspaniale wpisuje się w historię Kościoła, by reflektować dziś i jutro naszej Ojczyzny. Nasz patron kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że Polacy potrafią ginąć dla swojej ojczyzny, ale nie potrafią dla niej żyć. Powiedział nam w mocnych słowach, że patriotyzm jest nie tylko postawą emocjonalną, ale także postawą pełną modlitwy oraz intelektualną. W naszych dokumentach pisaliśmy, że fundamentem formacji katolickiej muszą być katolicka nauka społeczna i patriotyzm. Dla każdego katolickiego stowarzyszenia patriotyzm jest świętym obowiązkiem. To wynika wprost z Biblii, która uczy nas, że winien on wyrastać z czwartego przykazania: czcij ojca swego i matkę swoją. Ojczyznę powinniśmy kochać jak matkę. Powinniśmy się inspirować zarówno Biblią jak i dokumentami Kościoła – stwierdził przewodniczący Tomasz Nakielski.

– Co to znaczy żyć dla swojej ojczyzny? – pytał T. Nakielski – Patriotyzm to zwykła, codzienna postawa.  Romantyzm celów, pozytywizm sposobów ich osiągania. Obywatelska postawa dbałości o dobro wspólne, jakim jest ojczyzna. To dbałość o kulturę, język, obyczaje, o miejsce Pana Boga w życiu publicznym, o życie poczęte. To opłacenie biletu w autobusie, mówienie sąsiadom: dzień dobry. My, jako  Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’, staramy się podejmować działania, które są ewangelizowaniem rzeczywistości społecznej. Na tym polega nasz patriotyzm – gdy przywołujemy ważne postaci i wydarzenia z historii Polski – szlachetnych kapłanów, którzy bronili polskości; gdy organizujemy konferencje prorodzinne, dni kultury chrześcijańskiej, dni rodziny, gdy bierzemy udział w marszach dla życia. Plejada inicjatyw, które podejmujemy – to jest również nasz patriotyzm, który wynika z inspiracji biblijnej i kościelnej – podkreślił przewodniczący Nakielski.

– Przybywamy na Jasną Górę, aby przemodlić i przemyśleć patriotyzm dzisiaj i patriotyzm jutra. Patriotyzm, który nosimy w naszych sercach i modlitwach oraz ten, który powinniśmy też nosić w naszej postawie intelektualnej. Pielgrzymka jest również okazją, by Panu Bogu podziękować za dar wolności naszej Ojczyzny. Jednak w tym stuleciu wolności było niewiele – II wojna światowa, czasy komunizmu. Jesteśmy pokoleniem, które żyje we względnym pokoju i spokoju; mamy za co Panu Bogu dziękować. Przewodniczący Tomasz Nakielski podziękował koleżankom i kolegom za służbę w oddziałach, za piękne dzieła. – To co robimy dla Ojczyzny i Kościoła jest sensem naszego istnienia jako Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’.

Serca pielgrzymów otworzył  Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty, który dał  koncert patriotycznych pieśni polskich. Chór działa od 1985 r., składa się z dziewcząt w wieku 10-19 lat. Jego założycielem i dyrygentem jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe, która poprowadziła koncert. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej. Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem 23 konkursów chóralnych. W 2013 r. w Rimini zdobył główną nagrodę oraz medal Prezydenta Republiki Włoch. Chór wydał 9 płyt CD i jedną DVD.

Czym jest patriotyzm, jeśli nie musimy jednoczyć się w walce? Pieśnią i wierszem będącym dorobkiem polskiej kultury. Koncert był kalendarium ważnych wydarzeń na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. W prezentowanych utworach można było odnaleźć ślady wielkich zwycięstw, chwały i wielkości Rzeczypospolitej, ale też grozę porażek. Muzyka miała ogromny wpływ na kształtowanie jedności narodowej. Potrafi bowiem wywołać największe emocje. Dlatego w kontekście patriotycznym odwołuje się często do tematyki religijnej. Usłyszeliśmy więc pieśń rycerstwa polskiego: ,,Bogurodzicę’’ (wielu po raz pierwszy usłyszało ją w wykonaniu dziewcząt), ,,Rotę katolików’’ (Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych), ale i pieśni Maryjne, tak często śpiewane przez pielgrzymów na Jasnej Górze: “Jak szczęśliwa Polska cała” po „Magnificat” – utwór skomponowany w 2007 r. dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę. Aleksandra Topor i ks. Władysław Pachota recytowali też wiersze m.in. – Ojczyznę Marii Konopnickiej. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenie “Civitas Christiana” w tym roku przypadała w Dzień Matki. Trzeba więc było u stóp Pani Jasnogórskiej, Naszej Matki, przypomnieć słowa o matce miłej, co w polskiej mowie pacierza uczyła.

Św. Jan Paweł II ustanowił Jasną Górę Głównym Sanktuarium Narodu. Dlatego tak interesujące było świadectwo paulina o. Melchiora Królika, kustosza Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, świadka życia kard. Stefana Wyszyńskiego – „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu”. Od wielu lat jest on bezpośrednio odpowiedzialnym za stan zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i obrazu Nawiedzenia. Obecnie jest kustoszem głównego Archiwum Zakonu i klasztoru na Jasnej Górze. Zebrał materiały dokumentacyjne do cieszącej się popularnością książki pt. „Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Jasnogórskiej Matki Bożej dawniej i dziś”.

o. Melchior Królik przypomniał słowa ks. kard. Wyszyńskiego, że nie byłoby Polski na mapie Europy, gdyby nie było Jasnej Góry, tego miejsca zawierzenia Matce Bożej. I kolejne słowa ojca naszego narodu ,,niekoronowanego króla’’ ks. prymasa Wyszyńskiego, który porównał Polskę do okrętu, który nie tonie. Przepłynął przez potop szwedzki, przepłynie więc przez następny potop. Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński tak bardzo zawierzył Bożej Matce. Powiedział: kocham Ojczyznę więcej, niż własne serce. Wszystko co czynię dla Kościoła Chrystusowego w Polsce, czynię zarazem dla mojej Ojczyzny.

Wszystko co katolickie to i polskie. O. Melchior Królik przytoczył na to szereg przykładów. Omówił dzieje Polski w aspekcie jasnogórskim. Mówił o liście z Wiednia króla Jana III Sobieskiego ze słowami: Veni. vidi, deus vicit i Polonii semper fidelis. O Litanii Loretańskiej wycinanej z drukowanych na Jasnej Górze modlitewników, za słowa: Królowo Korony Polskiej, módl się za nami.

Intencje w trakcie Apelu Jasnogórskiego w kaplicy Cudownego Obrazu wygłosił ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’. Wzywał, abyśmy budowali świętość, która jest najwspanialszym obliczem Kościoła. – Ucz nas odpowiedzialności za ład społeczny i moralny oraz za przyjęte na siebie obowiązki,  jakie pełnimy w Kościele, Ojczyźnie, w Stowarzyszeniu, w życiu rodzinnym i zawodowym. Z ufnością i nadzieją zawierzył Pani Jasnogórskiej Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”, by stawało się w Jej rękach godnym narzędziem w służbie Kościołowi i Polsce. Następnie przeszliśmy na błonia jasnogórskie w  procesji światła połączonej z modlitwą różańcową w intencji Ojczyzny i beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Rozważania tajemnic chwalebnych prowadził paulin o. Wojciech Dec.

26 maja na Wałach Jasnogórskich odbyła się Droga Krzyżowa. Rozważania przy kolejnych stacjach prowadzili księża asystenci oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ z różnych stron Polski.

W Bazylice Jasnogórskiej Msza Święta była celebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Wiesława A. Meringa. Na zakończenie ogólnopolskiej pielgrzymki Akt Zawierzenia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” złożył przewodniczący Tomasz Nakielski.

Anna Staniaszek

as/mk

Roman Kołakowski zaprasza na warszawski koncert CIVIS CHRISTI (wideo)

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Jasna Góra #kard. Wyszyński #Maryja #news #pielgrzymka #Prymas Tysiąclecia #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej