Jak zapowiedzieli, tak zrobili – z końcem lipca Krzysztof Czeczot i Maciek Budzich oddali bezpłatnie w ręce internautów pierwsze fragmenty superprodukcji BIBLIA AUDIO. To największe słuchowisko w Polsce i Europie, które angażuje najlepszych polskich aktorów i muzyków, powstaje dzięki ofiarności ludzi, którym bliskie są wartości ewangeliczne.
Słowo Biblia zostało odmienione już przez wszystkie przypadki, we wszystkich językach świata. Jak wyjaśniają twórcy, pomysł udźwiękowienia najpopularniejszej Księgi w dziejach ludzkości różni się jednak od koncepcji zwykłego audiobooka. Autorzy chcą, aby teraz zabrzmiała ona w nowoczesnej odsłonie – trafiającej do współczesnego odbiorcy. – Biblia jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie każdemu udało się ją przeczytać. W dobie cyfryzacji i coraz większych możliwości technologicznych, każdy powinien mieć do niej dostęp. Zdajemy sobie sprawę, że próba udźwiękowienia Pisma Świętego, to wyzwanie, ale chcemy je podjąć, bo bez wątpienia warto – przekonują Krzysztof Czeczot i Maciek Budzich, autorzy projektu.
Słuchowisko trwające blisko 110 godzin, rozpisane na ponad 300 aktorów i muzyków, jest dźwiękową adaptacją najważniejszej księgi świata – Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. W obsadzie znajdziemy czołówkę polskich gwiazd małego i dużego ekranu. Dotąd nagrano m.in.: Krystynę Jandę (narratorka w Ewangelii wg świętego Mateusza), Małgorzatę Kożuchowską (narratorka w Ewangelii wg świętego Jana), Adama Woronowicza (Jezus Chrystus), Jerzego Trelę (Bóg) czy Wojciecha Malajkata (narrator w Apokalipsie wg św Jana). Treść opiera się na V wydaniu Biblii Tysiąclecia (Wydawnictwo Pallottinum).
Na warstwę dźwiękową projektu składają się najwyższej klasy efekty dźwiękowe przenoszące słuchacza w świat wydarzeń opowiadanych historii. Do BIBLII AUDIO komponowana jest oryginalna muzyka, a poszczególne utwory rejestrowane są przez filharmoników.
Budżet potrzebny na realizację całej produkcji to 1 910 000 zł. Twórcy zdecydowali się na niełatwą drogę finansowania swojego dzieła, mianowicie poprzez tzw. finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding), za pomocą internetu. – Przede wszystkim dlatego, że traktujemy nasz projekt jako wydarzenie społeczne i kulturalne. Biblia, oprócz swojej nieocenionej wartości dla ludzi wierzących, to także dzieło literackie, z którego na przestrzeni lat czerpali i nadal czerpią twórcy kultury, najczęściej powielane dzieło w dziejach świata czy początek znanych nam norm społecznych, kulturowych czy prawnych – wyjaśniają autorzy. To nie pierwszy projekt finansowany w ten sposób, wcześniej tą drogą poszli m.in. producenci filmu “Pilecki” Mirosława Krzyszkowskiego, który na ekrany kin trafił w 2015 roku. Dotychczasowe postępy nad produkcją BIBLIA AUDIO pokazują, że i tym razem ludzie rozumieją, że trzeba wspierać wartościowe pomysły. W pierwszym etapie akcji crowdfundingowej planowano zebrać 200 tysięcy złotych, jednak finansowe wsparcie, zaangażowanie i mnóstwo pozytywnej energii spowodowało, że pierwszy etap projektu zakończył się już po 45 dniach, kwotą ponad 270 tysięcy zł.
Obecnie trwają prace nad Starym Testamentem, na który złoży się 90 godzin nagrań wypełnionych fascynującymi historiami. – Usłyszeliście już powstanie świata i potop, a czekają was jeszcze opowieści o plagach egipskich, dzieje Abrahama, Samsona, Króla Salomona, Mojżesza, Dawida i Goliata. Opowieści, które są podstawą nie tylko religii i wiary chrześcijańskiej, ale punktem wyjścia do właściwie wszystkich wydarzeń kulturalnych i społecznych w dziejach ludzkości – zapowiadają autorzy. Ta część również będzie dostępna dla wszystkich za darmo.
Zakończenie realizacji nagrań i udostępnienie ich całemu społeczeństwu jest uzależnione od tempa dalszego gromadzenia środków i zaangażowania ludzi. Zbiórka funduszy na Stary Testament rozpoczęła się 14 czerwca. Ukończenie prac planowane jest na koniec 2017 roku. Poszczególne fragmenty twórcy będą udostępniać sukcesywnie na stronie bibliauadio.pl.
Marcin Kluczyński
mk