Radość Ewangelii w każdej diecezji. Za nami kolejny etap Konkursu Biblijnego

2018/4/18
30725384-2056661227681297-7901757441065353216-o.jpg

Na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów (Wprow. do Ps) czy jakie jest dosłowne znaczenie terminu biskup (Flp 1,1) – na te i wiele innych pytań odpowiadali dziś na poziomie każdej z polskich diecezji uczestnicy etapów diecezjalnych 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Najlepsi będą reprezentowali swoje diecezje 4-5 czerwca na finale w Niepokalanowie.

W etapach diecezjalnych konkursu biblijnego wzięli  udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, w których wcześniej, 13 marca br., zostały przeprowadzone etapy szkolne. Na ich podstawie wyłoniono troje najlepszych przedstawicieli każdej placówki, którzy spotkali się 18 kwietnia na szczeblach swoich diecezji, by rywalizować o awans do finału i zdobyć indeksy na wyższe uczelnie oraz zagraniczne pielgrzymki, będące nagrodami głównymi.

Na formułę tego etapu złożyła się część pisemna i ustna. Najpierw uczestnicy przystąpili do testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli: Księgi Psalmów oraz Listów Św. Pawła – do Galatów i do Filipian, wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Na rozwiązanie całości młodzi bibliści mieli 45 minut. Arkusz pytań jest jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system oceny – opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla (KUL).

Młodzi musieli wiedzieć np.: na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów (Wprow. do Ps) czy jakie jest dosłowne znaczenie terminu biskup (Flp 1,1), a także, jakie podwójne pragnienie dręczyło św. Pawła (Flp 1, 23-24). Najlepsi nie mieli problemów z nawet najbardziej szczegółowymi zagadnieniami.

Nad przebiegiem etapów w poszczególnych diecezjach czuwali koordynatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ich troską jest zawsze nie tylko prawidłowe przeprowadzenie eliminacji, ale również zadbanie, by młodzi przy tej okazji mogli doświadczyć spotkania z żywym Słowem, którym jest Chrystus. Dlatego tej części Konkursu towarzyszyły w diecezjach Msze święte i nabożeństwa Słowa Bożego. Etapom diecezjalnym patronują pasterze poszczególnych diecezji, zaś cały konkurs otoczyli swoim błogosławieństwem prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Relacje ze wszystkich etapów diecezjalnych
XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
na facebook.com/KonkursBiblijny

Jedną z form nagród dla trojga najlepszych z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym XI Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Tegoroczny zjazd odbędzie się 10-11 maja br., a jego tematyka będzie stanowiła przygotowanie do finału Konkursu.

Finał 22. konkursu biblijnego odbędzie się 4-5 czerwca br. w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki.

Marcin Kluczyński

 

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #etapy diecezjalne #konkurs biblijny #news #OKWB #Pismo Święte #slider
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej