Na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów (Wprow. do Ps) czy jakie jest dosłowne znaczenie terminu biskup (Flp 1,1) – na te i wiele innych pytań odpowiadali dziś na poziomie każdej z polskich diecezji uczestnicy etapów diecezjalnych 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Najlepsi będą reprezentowali swoje diecezje 4-5 czerwca na finale w Niepokalanowie.
W etapach diecezjalnych konkursu biblijnego wzięli udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, w których wcześniej, 13 marca br., zostały przeprowadzone etapy szkolne. Na ich podstawie wyłoniono troje najlepszych przedstawicieli każdej placówki, którzy spotkali się 18 kwietnia na szczeblach swoich diecezji, by rywalizować o awans do finału i zdobyć indeksy na wyższe uczelnie oraz zagraniczne pielgrzymki, będące nagrodami głównymi.
Na formułę tego etapu złożyła się część pisemna i ustna. Najpierw uczestnicy przystąpili do testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli: Księgi Psalmów oraz Listów Św. Pawła – do Galatów i do Filipian, wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Na rozwiązanie całości młodzi bibliści mieli 45 minut. Arkusz pytań jest jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system oceny – opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla (KUL).
Młodzi musieli wiedzieć np.: na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów (Wprow. do Ps) czy jakie jest dosłowne znaczenie terminu biskup (Flp 1,1), a także, jakie podwójne pragnienie dręczyło św. Pawła (Flp 1, 23-24). Najlepsi nie mieli problemów z nawet najbardziej szczegółowymi zagadnieniami.
Nad przebiegiem etapów w poszczególnych diecezjach czuwali koordynatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ich troską jest zawsze nie tylko prawidłowe przeprowadzenie eliminacji, ale również zadbanie, by młodzi przy tej okazji mogli doświadczyć spotkania z żywym Słowem, którym jest Chrystus. Dlatego tej części Konkursu towarzyszyły w diecezjach Msze święte i nabożeństwa Słowa Bożego. Etapom diecezjalnym patronują pasterze poszczególnych diecezji, zaś cały konkurs otoczyli swoim błogosławieństwem prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Relacje ze wszystkich etapów diecezjalnych
XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
na facebook.com/KonkursBiblijny
Jedną z form nagród dla trojga najlepszych z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym XI Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Tegoroczny zjazd odbędzie się 10-11 maja br., a jego tematyka będzie stanowiła przygotowanie do finału Konkursu.
Finał 22. konkursu biblijnego odbędzie się 4-5 czerwca br. w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki.
Marcin Kluczyński
mk