Koordynatorzy diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkali się 21 lutego w Warszawie. Zjazd stanowił odprawę osób odpowiedzialnych za konkurs biblijny w diecezjach przed etapem szkolnym, który 14 marca br. odbędzie się we wszystkich zgłoszonych do konkursu placówkach ponadgimnazjalnych.
Spotkanie koordynatorów konkursu biblijnego organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” rozpoczęło się Mszą św. w Kościele p.w. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Eucharystię w intencji osób zaangażowanych w biblijne dzieło sprawował ks. dr Mirosław Jasiński. W homilii kaznodzieja zauważył, że w istocie mało jest środowisk troszczących się o rzetelną formację młodych, opartą na fundamencie jakim jest Słowo Boże i wychowanie w duchu wartości, jak dzieje się to za sprawą organizowanego od 21. lat przez „Civitas Christiana” konkursu biblijnego. – Chcę być obecny z Wami w tym dziele, by szerzyć Boże Królestwo – powiedział duchowny. Ks. dr Mirosław Jasiński od wielu lat z ramienia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest członkiem komisji konkursowej odpowiedzialnej za przygotowanie pytań na poszczególnych etapach eliminacji.
Kolejne punkty programu były realizowane w nowej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie. Koordynatorzy wysłuchali konferencji ks. dr. Jasińskiego, w której odniósł się do tegorocznego zakresu konkursu, obejmującego tym razem Księgę Daniela i Apokalipsę św. Jana. Duchowny w swoich rozważaniach skupił się na zagadnieniu pierworództwa Chrystusa jako „Pierworodnego umarłych” (por. Ap 1, 5). Ks. dr Jasiński posłużył się postacią Rubena z Księgi Rodzaju, najstarszego syna Jakuba i Lei, który w skutek grzechu wystąpienia przeciw ojcu utracił przywileje związane z pierworództwem. Inaczej Jezus Chrystus – wyjaśnia ks. Jasiński – jest pierworodnym nad każdym stworzeniem, pierworodnym pośród umarłych, pierworodnym między braćmi. – Jezus stoi przed swoim Ojcem jako Kapłan, stale wstawia się za nami grzesznymi – tłumaczy biblista.
Z uczestnikami odprawy spotkał się Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz dwaj wiceprzewodniczący – Sławomir Józefiak i Romuald Gumienniak. W części oficjalnej uczestniczył również prezes zarządu Maciej Szepietowski. – Wokół konkursu biblijnego w sposób naturalny wytworzyła się wspólnota, a wspólnotowość jest wpisana w istotę Kościoła – mówił przewodniczący Nakielski i życzył koordynatorom chrześcijańskiej satysfakcji z dobrze wykonanej pracy przy konkursie, a także z obecności w samym „Civitas Christiana”. Także Sławomir Józefiak, twórca formuły Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zauważa wspólnotowy walor realizacji konkursu. – Ten konkurs jest nam potrzebny również dla tworzenia wspólnoty. Na przestrzeni lat widać, jak wiele zawdzięczamy jako Stowarzyszenie realizacji tego biblijnego dzieła – przyznaje wiceprzewodniczący Józefiak.
W części roboczej koordynatorzy skupili się na omówieniu przebiegu tegorocznej edycji konkursu. Pierwszy etap biblijnych zmagań odbędzie się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach 14 marca 2017 r. i zostanie przeprowadzony według jednolitego w całym kraju testu. Troje najlepszych przedstawicieli każdej ze szkół przechodzi do kolejnego etapu, na poziomie swoich diecezji (25 IV 2017), a następnie ma szansę awansować do dwudniowego finału konkursu, który odbędzie się 5–6 czerwca 2017 r. w Niepokalanowie.
Na rejestrację szkół w tegorocznej edycji czasu pozostało niewiele. Zgłoszeń placówek mogą dokonać katecheci poprzez stronę www.okwb.pl, w terminie do 28 lutego 2017 r. Co roku w konkursie organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczy ok. 30 000 młodych z ponad 1500 szkół ponadgimnazjalnych.
tekst/fot. Marcin Kluczyński
mk