Uroczyście i radośnie – Finał 27. OKWB

2023/06/6
CCH 7755 v2
Fot. Marta Karpińska

Początek czerwca to bardzo intensywny czas dla organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z racji corocznego Finału, który po raz 27. odbył się w Niepokalanowie, w dniach 5-6 czerwca br. Przyjazdowi uczestników i katechetów towarzyszyły radosny gwar i ekscytacja związana z programem dwudniowego spotkania.

Dzień pełen świadectw wiary…

Rozpoczęliśmy nabożeństwem Słowa Bożego, poprowadzonym przez ks. dr. Dariusza Kucharka, biblistę z diecezji drohiczyńskiej. Ks. Dariusz w słowie do młodych skupił się na wyjaśnieniu im deklaracji apostołów – „Jezus jest Panem”, podkreślając, że najpierw należy uznać i zrozumieć ten fakt, by móc dalej iść Jego drogą. Gościem pierwszego dnia był ks. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który dał świadectwo powołania kapłańskiego, a także opowiedział o swojej przygodzie z konkursem, w którym przed laty brał udział jako uczestnik. Młodzież, korzystając z otwartości gościa, zadawała mu pytania związane z jego drogą. Zwieńczeniem spotkania była projekcja filmu pt. W służbie…, ukazującego pracę kapelanów w Wojsku Polskim.

Po południu 119 uczestników konkursu przystąpiło do etapu pisemnego. Równocześnie odbyło się spotkanie z katechetami i opiekunami, które poprowadziła koordynator krajowa – Agnieszka Zalewska, dziękując katechetom za ich zaangażowanie w przygotowania uczniów do konkursu. Głos zabrał także członek Komisji Konkursowej – ks. dr hab. Mirosław Jasiński, który odpowiedział na pytania dotyczące pracy komisji na każdym etapie konkursu.

Po kolacji kolejną niespodzianką było spotkanie z reżyserem filmu o bł. Stefanie Wyszyńskim – Prorok – Michałem Kondratem, który opowiedział o kulisach jego powstawania. Świadectwem podzielił się także Grzegorz Kiciński, prezes Fundacji „Anioły Miłosierdzia”. Opowiedział o roli s. Michaeli Rak, która zbudowała pierwsze w Wilnie hospicjum dla dzieci. Parafrazując jej słowa: tylko dając wiele, można zyskać jeszcze więcej. Na deskach sceny zagościł o. Michał Więch z zespołu RFS, który rapując i dając świadectwo swojej żywej wiary, pozwolił młodzieży odetchnąć po emocjonujących zmaganiach etapu pisemnego.

Na zakończenie dnia spotkaliśmy się na Apelu Jasnogórskim. Modlitwę poprowadził o. gwardian Mariusz Słowik. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomnikach trzech wspaniałych Polaków: Ojca Świętego Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Długi i pełen wrażeń dzień zakończyła projekcja filmu Prorok.

Uroczyście i radośnie…

Drugiego dnia Finału życiem tętniło „miasteczko OKWB”, gdzie konkursowi partnerzy mogli się zaprezentować i nawiązać relacje z uczniami oraz katechetami. Uczestnicy, po zwiedzaniu Niepokalanowa, mogli wyciszyć się podczas indywidualnej modlitwy w kaplicy Wieczystej Adoracji i przygotować serce do Eucharystii.

Uroczystej mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Arcybiskup podczas homilii uświadomił słuchaczom, że jedyne słowo, o jakie chodzi w całym Piśmie Świętym, to Chrystus:

Przez wszystkie słowa Pisma Świętego Bóg mówi nam jedno słowo – Chrystus – i przez to słowo wypowiada wszystko! Każdy fragment Pisma Świętego, także te dwie księgi, które czytaliście, to jest opowieść o Chrystusie (…). To jest to pytanie – czy przedzierając się przez słowa, spotkaliście się z Chrystusem?.

Przypomniał też słowa św. Hieronima, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Ta znajomość musi być uczciwa. Można bowiem posiadać dużą wiedzę o Biblii, a wcale nie spotkać się z Chrystusem. Przestrzegał przed pozorami i hipokryzją, w które ubierają się sprytni faryzeusze. Słowo Boże czytane z otwartym sercem ma nam pomóc ustrzec się przed nimi.

Z grona finalistów etapu pisemnego wyłoniono najlepszych, którzy stanęli do rywalizacji na scenie. Uroczystą galę poprowadzili Agnieszka Zalewska, koordynator krajowy konkursu, oraz Mateusz Zajdecki, wolontariusz i zeszłoroczny finalista z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Głos zabrali partnerzy i sponsorzy obecnej edycji. Wszyscy zgodnie podkreślali, że obecni na Finale już są zwycięzcami konkursu, bo spotkali się z żywym Słowem Bożym. Emocje sięgnęły zenitu, gdy przewodniczący Komisji Konkursowej, ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, zaprosił na scenę do etapu ustnego siedmiu finalistów. Po pierwszej rundzie pytań wyłoniono trzy uczestniczki, które walczyły o miejsca na podium przez kolejnych pięć rund.

Pierwsze miejsce zdobyła Maja Sałek z diecezji radomskiej, drugie Dominika Gasparewicz z archidiecezji białostockiej, a trzecie Julia Sendek z diecezji kieleckiej. Kolejni laureaci to: Hanna Markefka z diecezji gliwickiej, Beata Pigiel z archidiecezji białostockiej, Mateusz Olas z diecezji sosnowieckiej oraz Agnieszka Tarnowska z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Komisja Konkursowa pogratulowała laureatom oraz ich katechetom i wręczyła dyplomy, a przedstawiciele fundatorów nagród – upominki.

Na koniec gali odbyło się uroczyste przekazanie na kolejny rok Pisma Świętego nowemu „Apostołowi Słowa Bożego” – Mai Sałek. Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Angelika Szybańska, podzieliła się świadectwem wypełniania tej misji wśród rówieśników. Z kolei Maja Sałek wyraziła swoją radość i wdzięczność, podkreślając, że sukces zawdzięcza Panu Bogu.

Ogłoszono także przyszłoroczny zakres merytoryczny 28. edycji konkursu, który obejmie: Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. W atmosferze świętowania abp A. Galbas pobłogosławił wszystkich zebranych.

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 3 / lipiec-wrzesień 2023

 

/ab

Beata Zembrzycka kwadrat

Beata Zembrzycka

Zastępca dyrektora Instytutu Biblijnego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”, szczęśliwa żona i mama Hani i Zosi.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Niepokalanów #finał konkursu biblijnego #OKWB #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej