“Civitas Christiana” w Olsztynie upamiętniło Michała Lengowskiego

2017/2/4
dsc-0088.jpg

W Olsztynie upamiętniono postać działacza społecznego i poety ludowego Michała Lengowskiego w 50. rocznicę jego śmierci. Uroczystości zorganizował 2 lutego br. tamtejszy Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

Pomnik warmińskiego działacza społecznego i poety Michała Lengowskiego w Olsztynie

“Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…” – słowa Roty zakończyły uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci działacza społecznego i poety ludowego Michała Lengowskiego. Obchody zorganizował Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie. Ważność tego wydarzenia podkreśliła obecność rodziny Michała Lengowskiego, która mieszka w Olsztynie oraz w Zielonowie. Wspomnienie 50. rocznicy śmierci poety i działacza społecznego rozpoczęło się przy grobie Lengowskiego na cmentarzu przy ul. Poprzecznej, modlitwą Anioł Pański, którą poprowadził asystent kościelny Oddziału Okręgowego ks. kan. Romuald Zapadka. W intencji Michała Lengowskiego modliliśmy się podczas Mszy świętej w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej, z którą przez wiele lat był związany bojownik o polskość Warmii i Mazur.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem poety i działacza ludowego znajdującym się na Placu Jedności Słowiańskiej. Serdeczne słowa do Michała Lengowskiego gwarą warmińską skierowała Rita Kostka, członkini Stowarzyszenia i laureatka Nagrody Regionalnej imienia Michała Lengowskiego. W imieniu organizatorów przemówił Mateusz Rutynowski, przewodniczący Zarządu Oddziału w Olsztynie. Kwiaty złożyły delegacje „Civitas Christiana” oraz przedstawicielka posła na Sejm RP Andrzeja Maciejewskiego.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Oddział Okręgowy w Olsztynie przygotował okolicznościową wystawę dotyczącą patrona Nagrody Regionalnej, którą można obejrzeć w sali konferencyjnej Stowarzyszenia. Michał Lengowski zmarł w Olsztynie 2 lutego 1967 r. W roku śmierci poety przyznano pierwszą Nagrodę Regionalną jego imienia.

Mateusz Rutynowski

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#50 rocznica śmierci Michała Lengowskiego #Mazury #Michał Lengowski #olsztyn #Warmia
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej