Reportaż z ogólnopolskiej konferencji naukowej w ramach Dni Zofii Kossak w Lublinie (WIDEO)

2018/05/10
dni-zofii-kossak-lublin-2018.png

Zofia Kossak (1889-1968), to autorka kilkudziesięciu książek, przeważnie historycznych, wśród nich wielu poświęconych dziejom Polski, patriotka, działaczka społeczna, a przede wszystkim świadek wiary katolickiej. Z okazji stulecia niepodległości Polski i w 50. rocznicę śmierci pisarki, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało w Lublinie od 23 do 27 kwietnia 2018 r. Dni Zofii Kossak.

Współorganizatorami wydarzeń byli: Instytut Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Katedra Literatury Współczesnej KUL, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Instytut Edukacji Narodowej, Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” oraz Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” w Kośminie.

W poniedziałek 23 kwietnia po Mszy św. w kościele akademickim odbyła się na KUL konferencja „Każda rocznica jest skrótem, syntezą…”. Ks. dr hab. Andrzej Kiciński, witając przybyłych wyraził przekonanie, że Zofia Kossak była, jest i będzie pisarką, która zwłaszcza na Lubelszczyźnie i KUL ma specjalne miejsce. Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący „Civitas Christiana”, przypomniał, że Stowarzyszenie od lat propaguje twórczość pisarki dzięki Instytutowi Wydawniczemu PAX. – Zofia Kossak była zawsze wierna Bogu i to jest punkt wyjścia całej jej pracy twórczej i życia – powiedział.

Prof. François Rosset i Anna Fenby-Taylor, specjalni goście, opowiadali o swojej babci, jako osobie ciepłej, naturalnej, serdecznej, kochającej życie, przyrodę, zainteresowanej światem i tajemnicami ludzkiego życia, cieszącej się wielkim szacunkiem. – Z babcią zawsze rozmawiało się jak z najlepszym przyjacielem. Nie czuło się krytyki i osądzania. (…) Ona tworzyła takie warunki, żeby każdy z nas był sobą – powiedziała Anna Fenby-Taylor.

Dr Joanna Furgała-Jureczka porównała biografię pisarki, która przez całe życie zmagała się z rozmaitymi przeciwnościami losu, zwłaszcza ze śmiercią bliskich, z meandrującą rzeką Wieprz, płynącą obok Kośmina. Zauważyła, że nawet w najtrudniejszych chwilach, jak pobyt na Pawiaku i w Auschwitz, Zofia zawsze wierzyła w Bożą opiekę.

(…) wprost wzywała do przerwania milczenia w kwestii okrucieństwa, jakiego Niemcy dopuszczali się wobec Żydów…

Prelekcje wygłosili: s. dr hab. Wiesława Tomaszewska, prof. dr hab. Dorota Heck, prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski i prof. dr hab. Maria Olszewska. Dr Beata Gdak przedstawiła okupacyjną twórczość Zofii Kossak. Podkreśliła, że mimo opisywanej przerażającej rzeczywistości, autorka wskazała, iż całkowita ufność Bogu jest gwarantem wygranej walki o godność i człowieczeństwo. Przypomniała, że pisarka otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. – W czasie, kiedy za pomoc Żydom można było stracić życie, wprost wzywała do przerwania milczenia w kwestii okrucieństwa, jakiego Niemcy dopuszczali się wobec Żydów – powiedziała.

 

– Cieszę się, że powstała grupa osób, które chcą pamiętać o Zofii Kossak, pragną podejmować różnorodne inicjatywy popularyzujące jej osobę i twórczość – powiedział Marcin Sułek, dyrektor Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Lublinie, pomysłodawca i główny organizator Dni, dziękując prelegentom, współorganizatorom, współpracownikom i uczestnikom, którzy niezwykle licznie wzięli w nich udział.

Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli: Metropolita Lubelski Stanisław Budzik, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

E.T. Kamińscy

Pełna relacja z Dni Zofii Kossak w Lublinie ukaże się w czerwcowo-lipcowym wydaniu (Nr 6-7/2018) Miesięcznika “Civitas Christiana”.

mk

Książki, po które wciąż chcemy sięgać. Mija 50 lat od śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej

Dla Kossak liczyła się Polska

Niezwykła książka Zofii Kossak – Nieznany kraj [IW PAX]

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dni Zofii Kossak #KUL #slider #Zofia Kossak #Zofia Kossak-Szczucka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej