Ruszył serwis o niemieckich obozach – GermanDeathCamps.info

2018/01/31
german.jpg

Na platformie Polskiego Radia uruchomiono serwis edukacyjno-społeczny GermanDeathCamps.info. Ma przedstawiać historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z okresu II wojny światowej.

Serwis internetowy GermanDeathCamps.info stanowi merytoryczną odpowiedź na pojawiające się regularnie w światowych mediach kłamstwa o rzekomych “polskich obozach śmierci”. Zawartość strony to kompendium wiedzy o niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych i zagłady, dostępne w trzech wersjach językowych – angielskim, polskim i niemieckim. Co ciekawe, opisane zostało także to, co działo się ze zbrodniarzami po wojnie, jaki był mechanizm zbrodni oraz dlaczego określenia “niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne” i “obozy zagłady” są poprawne historycznie.

Prezes Polskiego Radia, Jacek Sobala, podkreśla: – Nie było żadnych “polskich obozów śmierci”, a w obliczu prób fałszowania historii Polskie Radio ma obowiązek bronienia prawdy. To jest nasza oczywista powinność jako nadawcy publicznego, ale też jesteśmy to winni ofiarom – szczególnie tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji poświęcili życie swoje i najbliższych, by ratować Żydów. Nasz portal będzie dostępny w różnych wersjach językowych, ponieważ chcemy, by na całym świecie nikt nie miał już wątpliwości, kto odpowiada za powstanie obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Co znajdziemy na stronie?

Warto pochylić się nad interaktywną mapą Europy z zaznaczonymi największymi obozami zagłady, nazwiskami komendantów, okresem funkcjonowania oraz liczbą ofiar śmiertelnych.

Mapa Europy okupowanej przez Niemców, źródło: GermanDeathCamps.info

Serwis zamieszcza również krótkie filmy ze wspomnieniami byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W ramach akcji “Przekaż nam swoje świadectwo” będzie można nagrać wspomnienia swoich dziadków, świadków obozowych zbrodni, aby ocalić od zapomnienia prawdę historyczną o niemieckim przemyśle śmierci.

W dziale “Architekci zbrodni i ich losy”  śledzimy sylwetki największych hitlerowskich zbrodniarzy, na stronie dostępny jest również film o ich procesach. Procesy toczyły się od 20 listopada 1945 roku do 14 kwietnia 1949 roku. W rubryce “Pojednanie” autorzy serwisu wspominają Orędzie polskich biskupów do niemieckich. Warto wysłuchać także nagranych komentarzy wybitnych historyków, np. wypowiedzi dr. Efraima Zuroffa: Przynajmniej kilka tysięcy żyjących do dziś nazistów uniknęło odpowiedzialności.

mak

 

 

Nie było polskich obozów zagłady. Za nami 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

Franciszek apeluje o walkę z obojętnością wobec antysemityzmu

Krucjata Piusa XI przeciw Hitlerowi [Instytut Wydawniczy PAX]

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Auschwitz #II wojna światowa #Polskie Radio
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej