28 lipca 1993 roku podpisano Konkordat

2018/07/27
document-428331-640.jpg

25 lat temu Stolica Apostolska i Rzeczpospolita Polska przyjęły dokument w formie umowy międzynarodowej, który reguluje relacje między państwem a Kościołem w Polsce w oparciu o zasadę wzajemnej niezależności i autonomii, wynikającej z doktryny Soboru Watykańskiego II oraz rozwiązań przyjętych w świecie demokratycznym.

Konkordat został podpisany w Urzędzie Rady Ministrów przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Krzysztofa Skubiszewskiego oraz abp. Józefa Kowalczyka – nuncjusza apostolskiego w Polsce. Była to pierwsza umowa państwa postkomunistycznego ze Stolicą Apostolską.

Dzisiaj podpisany dokument, zwany Konkordatem, jest ważnym przyczynkiem do realizowania w codziennym życiu zasady wzajemnego poszanowania i współuczestnictwa w sprawach publicznych w warunkach prawdziwej wolności

– powiedział wtedy abp Kowalczyk.

Dokument został przyjęty przez Sejm 8 stycznia 1998 r., a przez Senat 22 stycznia. 2 dni później podpisał go prezydent. Ratyfikacja nastąpiła 23 lutego, a dokonali jej Jan Paweł II oraz Aleksander Kwaśniewski. 25 marca nastąpiła w Watykanie uroczysta wymiana dokumentów ratyfikacyjnych przez premiera Jerzego Buzka i Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Józef Kowalczyk #Aleksander Kwaśniewski #Konkordat #Krzysztof Skubiszewski #Św. Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej