42. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się we Wrocławiu

2019/01/2
42.png

W 2019 roku Wrocław będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę Taize.

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie, jakie pod koniec 2014 r. wysłali równocześnie na ręce brata Aloisa – abp Józef Kupny, biskup luterański Ryszard Bogusz, ówczesna Rada Miasta i prezydent Rafał Dutkiewicz. Polska będzie gospodarzem spotkania już po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w 1989 i w 1995 roku.

Pomiędzy 28 grudniem a 1 stycznia w Polsce możemy spodziewać się kilkudziesięciu tysięcy katolików, protestantów i prawosławnych.

Historia Taize

Wszystko zaczęło się w wielkiej samotności, kiedy w sierpniu 1940 roku dwudziestopięcioletni brat Roger opuścił Szwajcarię, kraj swego urodzenia, aby zamieszkać we Francji, z której pochodziła jego matka. Od wielu lat odczuwał powołanie do stworzenia wspólnoty, która każdego dnia urzeczywistniałaby pojednanie między chrześcijanami, gdzie „życzliwość serca byłaby przeżywana bardzo konkretnie, a miłość znajdowałaby się w sercu wszystkiego”. Pragnął, aby ta nowa wspólnota była bliska udrękom swojego czasu. Dlatego, kiedy w pełni trwała wojna światowa, osiedlił się w Taizé, w małej burgundzkiej wiosce, kilka kilometrów od linii demarkacyjnej dzielącej Francję na dwie części. Ukrywał uchodźców (w szczególności Żydów), którzy uciekając z terytorium okupowanego, wiedzieli, że znajdą schronienie w jego domu.

/md

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Europa #europejskie spotkanie młodych #młodzi #Polska #slider #spotkanie młodych #Taize #Wrocław
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej