Abp Konrad Krajewski zostanie kardynałem

2018/05/20
krajewski.jpg

Abp Konrad Krajewski, od 2013 r. jałmużnik papieski, na co dzień niesie pomoc ubogim i opuszczonym. Wcześniej posługiwał jako ceremoniarz Jana Pawła II, a po śmierci Papieża Polaka – towarzyszył Benedyktowi XVI.

Ojciec Święty ogłosił, że konsystorz (piąty za pontyfikatu Franciszka) odbędzie się 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Polak zostanie mianowany jednym z 14 nowych kardynałów.

Wpuść Chrystusa do swojego serca, do swojego domu. Tam gdzie sobie nie radzisz. Wpuść go do internetu (…) Wpuść Go tam, zabierz Go tam. A zaczniesz czynić cuda – to słowa kardynała nominata, abpa Konrada Krajewskiego, wypowiedziane podczas jednej z homilii.

                                Źródło: KEP

Abp Krajewski jako świadek świętości Jana Pawła II zapoczątkował Msze Święte przy grobie papieża Polaka. Warto przypomnieć, że spowiada w Kościele Ducha Świętego w Rzymie o godz. 15.00 w centrum kultu Jezusa Miłosiernego.

Abp Gądecki napisał dziś na Twitterze: – W imieniu Konferencji Episkopatu Polski serdecznie gratuluję abp. Krajewskiemu nominacji kardynalskiej. Niech Duch Święty, którego uroczystość dziś obchodzimy, prowadzi i obdarza swymi darami i charyzmatami w służbie Bogu i ludziom. Módlmy się w intencji nowego kardynała z Polski.

Abp Konrad Krajewski pochodzi z Łodzi. Urodził się 25 listopada 1963 r. W wieku 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa łódzkiego, Władysława Ziółka. Pracował jako duszpasterz w diecezji łódzkiej. W latach 1990-1993 studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym “Anselmianum”. Po zdobyciu licencjatu kościelnego, w 1995 r. obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu “Angelicum”. Po powrocie do Polski pełnił posługę ceremoniarza abp. Władysława Ziółka, wykładał liturgikę i był dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, którego został prefektem w 1997 r. Rok później podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych, a od maja 1999 r. pełnił pobowiązki ceremoniarza papieskiego. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II.

3 sierpnia 2013 r. mianowano go szefem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, a sakrę biskupią przyjął 17 września 2013 w Bazylice św. Piotra.

Znany jest z wielkiej troski o bezdomnych i najuboższych. Latem, 2017 r., odstąpił syryjskiej rodzinie uchodźców, którym urodziło się dziecko, swoje mieszkanie w Rzymie. Jałmużnik papieski usłyszał od Ojca Świętego polecenie: Nie czekaj na pukanie, wyjdź i szukaj ubogich – i w najgorliwszy sposób pozostaje wierny temu wezwaniu.

Miłosierdzie określa jako “kod genetyczny Kościoła”.

mak
Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Abp Konrad Krajewski #kardynał #konsystorz #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej