Miejsce spotkań z Janem Pawłem II poświęcone
23 czerwca br. w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się” w obecności Episkopatu Polski, wielu gości z zagranicy oraz rzeszy wiernych został poświęcony kościół dedykowany bł. Janowi Pawłowi II. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystość poświęcenia świątyni zbiegła się z ważnymi jubileuszami: 50-lecia kapłaństwa, które świętowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz biskupi Jan Zając i Tadeusz Rakoczy; 25-lecia sakry biskupiej, które obchodzili kard. Kazimierz Nycz i bp Jan Szkodoń; grono jubilatów zamykali biskupi Grzegorz Ryś i Damian Muskus świętujący 25 i 20 lat kapłaństwa.
W czasie Mszy św. kardynał podkreślił, że „Centrum »Nie lękajcie się« jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił (…) Chcemy to dziedzictwo twórczo rozwijać, chcemy w jego świetle stawiać czoło nowym wyznaniom, a także przekazywać je następnym pokoleniom. Centrum nie jest pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, z jego duchem, z jego świętością (…) Nowa świątynia oraz powstające stopniowo Centrum Jana Pawła II »Nie lękajcie się« jest przede wszystkim hołdem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna polskiego narodu, który w naszym pokoleniu wybrany został następcą św. Piotra (…) Centrum Jana Pawła II przygotowuje nas dobrze do kanonizacji bł. Jana Pawła II (…) Ufamy, że nastąpi ona w niedługim czasie”.
Kościół bł. Jana Pawła II z chwilą poświęcenia został udostępniony wiernym i oprócz dolnego kościoła stał się miejscem sprawowania uroczystej Liturgii.
Dwa lata temu, 11 czerwca kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Ta część świątyni została poświęcona i dedykowana Błogosławionemu. W miejscu tym wówczas rozpoczął się oficjalnie kult Jana Pawła II.
Do dolnej świątyni Centrum „Nie lękacie się” trafiły relikwie Jana Pawła II, a najcenniejszą była ampułka z krwią Ojca Świętego pobrana przed jego śmiercią, podczas jednego z ostatnich badań w klinice Gemelli.
Ampułka została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku kościoła Relikwii. Tu także przechowuje się mitrę, papieski krzyż pastoralny i ornat, którego używał Ojciec Święty.
W kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę po święceniach kapłańskich, złożono płytę z jego grobu. Znajduje się na niej relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu papieża.
Niedawno poświęcona górna część świątyni powstała na planie ośmioboku i stylem nawiązuje do architektury Rzymu i Krakowa. Jej wnętrze, nieco surowe, jest wykończone kamieniem i betonem architektonicznym. Zarówno w ołtarzu głównym, jak i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa – dzieło uznanego artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ.
Niedawno zamontowano odlane z brązu drzwi prowadzące do kościoła. „Drzwi te ukazują symbolicznie jedną scenę, przedstawiają postać Ojca Świętego bł. Jana Pawła II i jego przejście przez Drzwi Milenijne w III tysiąclecie (…) Ukazany jest przełomowy moment, gdy papież wprowadza naszą cywilizację i jest jej duchowym przewodnikiem” – mówi autor drzwi, artysta rzeźbiarz Józef Polewka. Papieżowi towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez niego na ołtarze.
W Centrum „Nie lękajcie się” nadal trwają prace budowlane i wykończeniowe.
Inicjatywa jego powołania w miejscu dawnych Zakładów Sodowych „Solvay” – symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły – została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
Na początku inwestycji, która jest finansowana wyłącznie ze składek wiernych z kraju i zagranicy, powstały już: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II.
Na obecnym etapie inwestycji trwają prace przy budowie Muzeum Jana Pawła II oraz wieży (dzwonnicy) widokowej.
W przyszłości planuje się powstanie kolejnych obiektów, jak: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.
„Jako szczególne miejsce kultu i uzyskiwania Bożych łask za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II cieszy się ono przywilejem uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w dekrecie erygującym Centrum „Nie lękajcie się”.
Pielgrzymi mogą w tym miejscu uzyskać odpust zupełny m.in. w dniu patrona – 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca.
AdamWojnar