Czas modlitwy i refleksji – trwa peregrynacja relikwii Prymasa Tysiąclecia

2022/10/25
IMG 1568
Fot. Archiwum Stowarzyszenia

„Dziękujemy za tę możliwość obcowania z bł. kard. Wyszyńskim. Jako tutejsza wspólnota pragniemy wymadlać potrzebne łaski dla naszego Stowarzyszenia i z dumą głosić jego nauczanie”. Nawiedzenie relikwii kontynuowane było w oddziałach okręgowych we Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie i Warszawie.

Dolny Śląsk

Doczekaliśmy się! Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, patrona naszego Stowarzyszenia, zostały przekazane Oddziałowi Okręgowemu we Wrocławiu oraz Opolu 27 kwietnia br., w miejscu wyjątkowym, bliskim sercu Prymasa – bo św. Jadwiga była bliska sercu Błogosławionego – w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Swoje spotkania modlitewne z Prymasem w pierwszej kolejności rozpoczął okręg opolski. W dniu 26 maja relikwie bł. Prymasa powróciły z Opolszczyzny do Wrocławia, miasta, które wielokrotnie gościło kard. Wyszyńskiego.

W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, na Ostrowie Tumskim, ks. prof. Grzegorz Sokołowski przewodniczył mszy św. przy relikwiach bł. kard. Wyszyńskiego. Kapłan w homilii podkreślił, iż „wpatrujemy się w człowieka, który żył w zupełnie innych czasach. Stawiał sobie wyzwania oraz cele, które nam, ludziom żyjącym współcześnie, wydają się odległe oraz nieczytelne”. Zmieniają się czasy i zmienia się Kościół. Staje przed nami zapytanie o aktualność nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Również legniczanie trwali w oczekiwaniu na spotkanie z Błogosławionym. Dzięki zaangażowaniu ks. prof. Bogusława Drożdża, asystenta tamtejszej diecezji, członkowie oraz mieszkańcy dostąpili obecności Prymasa. W dniach 1-2 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyły się czuwania oraz Eucharystie wraz ze specjalną modlitwą przez wstawiennictwo Patrona. Spotkania poprzedziła prelekcja pt. „Stefan Wyszyński – patron na dziś”, którą wygłosił Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej.

Na dalszej trasie, w Wałbrzychu, tamtejsza wspólnota „Civitas Christiana” oraz społeczność lokalna również zaangażowały się w powitanie oraz przyjęcie relikwii. Czas był krótki, bo zaledwie dwa dni, aczkolwiek wystarczyło, by w godny sposób w dniach 5-6 czerwca w kościele pw. św. Aniołów Stróżów oraz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wałbrzychu zostały odprawione msze św. oraz odmówiony różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia. „Dziękujemy za tę możliwość obcowania z bł. kard. Wyszyńskim. Jako tutejsza wspólnota pragniemy wymadlać potrzebne łaski dla naszego Stowarzyszenia i z dumą głosić jego nauczanie” – podkreślili członkowie Oddziału.

Z Wałbrzycha relikwie powędrowały do Wlenia, a dokładnie do parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Tam 7 czerwca odbyło się powitanie relikwii, które zostało ubogacone inscenizacją wykonaną przez młodzież zaangażowaną w wolontariat przy tamtejszym Oddziale „Civitas Christiana”.

I tak nasza „podróż z Kardynałem” zatoczyła koło. 8 czerwca relikwie bł. Prymasa powróciły do miasta, gdzie „kamienie mówią po polsku”. Przez 3 dni w parafii na wrocławskim Brochowie, w kościele pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego mogliśmy za wstawiennictwem bł. kard. Wyszyńskiego wypraszać potrzebne łaski dla nas oraz naszych rodzin.

Białystok i Olsztyn

Następnie w dniach 13-29 czerwca za dar wyniesienia na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego dziękowała wspólnota Olsztyńsko-Białostockiego Oddziału Okręgowego.

Peregrynacja relikwii na Podlasiu rozpoczęła się podczas odpustu parafialnego w Boćkach, w parafii św. Józefa i św. Antoniego. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Jan Bałdyga. Obecni byli również ks. Dariusz Wojtecki, asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, ks. Sylwester Grzeszczuk, wikariusz parafii i opiekun tutejszego Oddziału, oraz zaproszeni goście. Wraz z innymi wspólnotami parafialnymi prowadzone były modlitwy i czuwanie przy relikwiach. Następnego dnia reprezentacja Oddziału przekazała relikwie do parafii Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Zgromadzili się przy nich parafianie, w tym dzieci wraz z rodzicami, uczestniczący w białym tygodniu. 15 czerwca relikwie Prymasa Wyszyńskiego trafiły do parafii pw. bł. Bolesławy Lament w Białymstoku, gdzie były obecne podczas uroczystości Bożego Ciała na wszystkich mszach św. Nazajutrz, po porannej Eucharystii, zostały przewiezione do Augustowa, do kościoła pw. Jana Chrzciciela, a stąd do parafii w Kolnicy, gdzie posługuje ks. Arkadiusz Orzeł, asystent Oddziału „Civitas Christiana” w Augustowie.

Peregrynacja była także okazją do przypomnienia spełnionej misji kard. Wyszyńskiego w dziele zachowania wolności ducha, uratowania wiary i Kościoła, ocalenia chrześcijańskiej tożsamości Narodu.

W części zachodniej Olsztyńsko-Białostockiego Oddziału Okręgowego relikwie peregrynowały od Kętrzyna. Nawiedziły bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Nie pierwszy raz bł. Stefan Wyszyński odwiedził to miejsce. 11 sierpnia 1968 roku wraz z ówczesnym metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Następnie relikwie przybyły do Nidzicy i Ostródy, gdzie były witane w pięciu parafiach dekanatu Ostróda-Zachód.

Uroczystość pożegnania relikwii miała miejsce w parafii św. Jerzego w Elblągu. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Mazowsze

15 września, trzy dni po pierwszej rocznicy beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego zostały wystawione w kościele św. Aleksandra w Warszawie. Uroczystości zorganizowała warszawska wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ks. kanonik dr Mirosław Jaworski, proboszcz parafii, poprosił parafian i członków Stowarzyszenia o składanie intencji modlitewnych za wstawiennictwem błogosławionego.

Podczas uroczystej mszy św. przedstawiciele „Civitas Christiana” uczestniczyli w prowadzeniu Liturgii Słowa i modlitwy wiernych. W homilii ks. Dariusz Furmanik, wikariusz parafii, diecezjalny duszpasterz osób głuchych, przypomniał nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, który w czasach złowrogich genialnie prowadził Kościół, doprowadzając do umocnienia wiary i pogłębienia życia duchowego Polaków.

Nabożeństwo przy relikwiach, z odczytywaniem bardzo wielu złożonych intencji, poprowadził ks. Marcin Rogala, asystent kościelny Oddziału KSCCH w Radomiu.

W liturgiach uczestniczyła grupa turystów z Azji, która gorliwie włączyła się w modlitwę. Po nabożeństwie uczestnicy peregrynacji udali się na kolejną część spotkania w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie przy poczęstunku obejrzeli film o Prymasie Tysiąclecia, jego Krucjacie Miłości oraz zapoznali się z wystawą o życiu błogosławionego.

19 września odbyła się peregrynacja relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży. Relikwię do kościoła wprowadził uroczyście proboszcz, ks. dr Jacek Czaplicki. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Marian Jamiołkowski z Wyższego Seminarium Duchownego im. Papieża Jana Pawła II w Łomży.

Po mszy św. członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” modlili się, prosząc o wstawiennictwo bł. Prymasa, wspólnym różańcem i litanią do niego. Cześć relikwiom oddawali wierni licznie zgromadzeni w trakcie mszy św. o godzinie 15.00 i 18.00. W mszy św. o 18.00 uczestniczyli także członkowie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. Okolicznościową homilię wygłosił wówczas ks. Aleksander Suchocki, asystent kościelny Rady.

Estera Ryczek, Agnieszka Zalewska, Zbigniew Połoniewicz, Andrzej Frahn, Tadeusz Kowalewski

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 4 | październik-grudzień 2022

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#4-2022 #kwartalnik Civitas Christiana #bł. kard. Stefan Wyszyński #relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego #ks. prof. Grzegorz Sokołowski #ks. dr Dariusz Wojtecki
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej