Dzisiaj w Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa z okazji jubileuszu 20-lecia czasopisma młodzieżowego „Droga”. Jego koncepcja powstała w grudniu 1994 roku podczas kolacji z Janem Pawłem II, na której znany działacz ruchu pro-life, dr inż. Antoni Zięba, narzekał na brak wartościowego pisma dla jego nastoletnich dzieci.
Pierwszy numer ukazał się na Wielkanoc 17 kwietnia 1995 r. Tą wówczas mało sprofesjonalizowaną inicjatywą zajmowała się grupa krakowskich licealistów i studentów, którzy przez pierwsze kilka miesięcy pracowali za darmo. Periodyk przeszedł kilka rewolucji, zmieniła się szata graficzna, skład, logo i częstotliwość wydawania (po 10 latach tygodnik stał się dwutygodnikiem). Redakcja „Drogi” mieści się w Krakowie, ale pismo ma zasięg ogólnopolski. Jest dostępne w prenumeracie, można je także nabyć w parafiach, a w wersji elektronicznej na portalu www.cyfrostudnia.pl.
Pod nowym kierownictwem (redaktor naczelna objęła swoją funkcję w styczniu tego roku) „Droga” szuka swojego miejsca na rynku prasy katolickiej. Konkurencja innych tytułów oraz internetu wymusza szukanie nowych sposobów dotarcia do młodzieży, ale młody wiek nowego zespołu daje nadzieję, że nastoletni czytelnik znajdzie na łamach dwutygodnika zrozumienie dla swoich problemów i odpowiedź na nurtujące go pytania. Redakcja chce nie tylko zwiększyć zasięg wersji papierowej, ale także bardziej zaangażować się w media internetowe.
– Mamy wielu ambitnych czytelników: ministrantów, lektorów, harcerzy i członków różnych grup katolickich, ale naszym marzeniem jest, aby po „Drogę” sięgali młodzi zbuntowani, którzy zaniechali praktyk religijnych, a „Droga” była narzędziem, dzięki któremu ta młodzież wybierze Jezusa Chrystusa zupełnie świadomie – maluje odważne plany redaktor naczelna Magdalena Guziak-Nowak. – Mamy takie założenie: nie wszystko o Bogu, ale wszystko z Bożej perspektywy. Oprócz tego, co prowadzi do formacji duchowej młodego człowieka, poruszamy tematy społeczne, np. cyberprzemoc, rodzice na emigracji, jak się dogadać z nauczycielami i rodzeństwem. Ważne punkty to: edukacja historyczna i patriotyczna, dojrzewanie, pro-life i czystość przedmałżeńska. Oprócz tego: sport, pasje i świadectwa wiary.
– Młodzież najchętniej słucha siebie, dlatego prezentujemy świadectwa młodych ludzi i działalność katolickich grup młodzieżowych – wyjaśniał koncepcje realizowane na łamach dwutygodnika menadżer „Drogi” Marcin Nowak.
Obecna na konferencji publicystka Małgorzata Terlikowska przybliżyła rolę edukacji medialnej w wychowaniu dzieci.
Marcin Motylewski