Jak biskupi oceniają wyzwania obecnych czasów związane z katechizacją?

2022/10/17
Zapowiedz Nagran ScaleWidthWzgyMF0
Fot. Freepik.com/sergiign | Opracowanie: Ewa Makowska

Jak biskupi oceniają wyzwania obecnych czasów związane z katechizacją?

Katechizacja, czyli mówiąc w skrócie – „nauczanie zasad religii chrześcijańskiej”, to nie tylko lekcje religii w szkole, ale również katecheza w parafii, przygotowanie do sakramentów świętych, a przede wszystkim świadectwo wiary ze strony rodziców oraz religijne wychowanie w domu. Stąd też istnieje potrzeba katechizacji również dorosłych, ich formacji, bo to oni są pierwszymi nauczycielami zasad moralnych dla swojego dziecka czy wychowanka.

W liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXII Dnia Papieskiego biskupi bardzo trafnie piszą o kryzysie wartości we współczesnym świecie, o zaniku umiejętności rozróżniania prawdy od kłamstwa. „Wypaczeniu ulegają takie pojęcia jak miłość, wolność, wspólnota, a także samo określenie osoby ludzkiej i jej praw” – zauważają. Zwracają też uwagę na to, że „odnowa życia moralnego może dokonać się jedynie poprzez ukazanie prawdziwego oblicza wiary chrześcijańskiej”, a to oznacza formowanie sumień, odnowę życia moralnego i powrót do wartości.

Jest to zadanie dla wszystkich: rodziców, wychowawców, katechetów i duszpasterzy. I znowu przytoczę list pasterski Episkopatu, tym razem z okazji obchodzonego we wrześniu Tygodnia Wychowania. Biskupi zachęcili w nim wszystkich do „włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem”. „Zróbmy wszystko, by przygotowanie do sakramentów świętych, zwłaszcza sakramentu bierzmowania we wszystkich polskich parafiach, miało charakter ewangelizacyjny. Zatroszczmy się o rozwój wspólnot ewangelizacyjnych. Doświadczenie głębokich więzi we wspólnocie, pośrodku której jest Chrystus, otwiera serca i stanowi najtrwalszy motyw trwania w przyjaźni z Bogiem” – napisali biskupi. Podkreślili też konieczność troski każdego z nas o swoją własną formację, w tym o poziom wiedzy religijnej. Myślę, że są to bardzo konkretne wskazówki wobec wyzwań związanych z katechizacją.

Z ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ rozmawiała Marta Karpińska

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 4 | październik-grudzień 2022

/em

17z axRG 400x400

ks. Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #4-2022 #wywiad #Marta Karpińska #ks. Leszek Gęsiak SJ

Podobne artykuły

Zapowiedz Nagran
Jedno pytanie
2022/7/12
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej