Jedno pytanie do Rzecznika KEP

2023/10/18
53215574178 c66574ca08 k
Fot. Krzysztof Świertok / EpiskopatNews / Flickr /CC BY-NC-SA 2.0 Deed

Marta Karpińska: Biskupi w skierowanym do wiernych liście, w związku z przypadającym we wrześniu XIII Tygodniem Wychowania, wezwali nie tylko do budowania wspólnoty, ale także do wychowania do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie. Jak je realizować w praktyce?

ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ: Wychowanie do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie to bardzo ważne zadanie. Trudno jest być członkiem wspólnoty, jeśli nie jest się członkiem aktywnym. Ewangelia nie uczy pasywności, ale wprost przeciwnie – czynnego zaangażowania. Nie chodzi przecież o to, żeby tylko mieć legitymację, która potwierdza, że przynależy się do jakiegoś gremium, ale o to, żeby przynależność ta była świadoma i stała się centrum życia, działania i duchowości człowieka.

Biskupi w liście pasterskim na tegoroczny Tydzień Wychowania „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca” nawiązali do zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Celem synodu jest właśnie aktywne uczestnictwo we wspólnocie i wspólnotowe rozeznawanie tego, co mówi do nas i do Kościoła Bóg, który jest obecny i działa w świecie.

„Nie wystarcza bierny opór wobec zła. Jezus wzywa nas do aktywnego zaangażowania w przemianę świata w duchu Ewangelii” – czytamy w liście z okazji Tygodnia Wychowania. Biskupi zachęcają w nim na przykład do takiego przygotowania do bierzmowania, aby poprzez angażowanie młodych ludzi w działalność wspólnot i ruchów ewangelizacyjnych stawali się oni sami ewangelizatorami i w ten sposób czynnie uczestniczyli w misji Kościoła.

Tydzień Wychowania każdego roku przypomina nam na nowo o tym, jak ważna jest kwestia wychowania, które jest procesem trwającym nieustanne, w czasie roku szkolnego i podczas wakacji, w domu, szkole, na spotkaniach z przyjaciółmi, gdy budujemy codzienne relacje rodzinne i społeczne. Nawet kiedy już skończymy edukację szkolną i akademicką, wciąż uczymy się nowych rzeczy i z wychowywanych stajemy się wychowawcami. Całe życie kształtujemy nasze człowieczeństwo i odkrywamy nasze miejsce we wspólnocie. Dlatego tak ważne jest, jaki fundament postawimy w młodości i co na nim będziemy budować przez całe życie.

Bardzo dobrą i ciekawą propozycją, jeśli chodzi o realizację tego wyzwania, jest koncepcja wychowania bł. Edmunda Bojanowskiego, który podkreślał, że ważne jest wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez formowanie rodziców. Cenną pomocą dla wszystkich może być tu Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego, przygotowany przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Zachęcam serdecznie do jego lektury, jak również do sięgnięcia po list biskupów na tegoroczny Tydzień Wychowania. Warto też często wracać do prawd naszej wiary, nauczania Kościoła i przykładów świętych. Z takim zapleczem łatwiej będzie nam stawać się coraz bardziej aktywnymi członkami wspólnoty Kościoła.

 

/mdk

 

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#ks. Leszek Gęsiak SJ #KEP #wychowanie #wspólnota
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej