– “Jest nas wielu!” – rozpoczął się II Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie

2018/10/2
2-pazdziernika-kns.jpg

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Obywatel – polityk – przedsiębiorca. Między partykularyzmem a dobrem wspólnym”. Wydarzenie potrwa dwa dni: od 2 do 3 października 2018 w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto).  Festiwal stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, aby nauka społeczna Kościoła była żywo obecna w otaczającym nas świecie. 

Głównym celem Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej jest propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym i gospodarczym oraz działających w obszarach ekonomii społecznej i edukacji a także integracja środowisk realizujących zasady katolickiej nauki społecznej i wymiana dobrych praktyk w tej dziedzinie.

W ramach Festiwalu przewidziano: panele dyskusyjne, w których wezmą udział znamienici goście; targi wystawiennicze, podczas których zaprezentujemy przedsiębiorstwa i organizacje realizujące zasady katolickiej nauki społecznej; bezpłatne warsztaty: Patriotyzm na warsztat. Czyli jak zdobyć fundusze na promowanie polskości?

Intencją organizatorów jest, by II Festiwal KNS w Polsce przyczynił się do integracji środowisk realizujących zasady katolickiej nauki społecznej oraz do wymiany dobrych praktyk w tym obszarze.

Słowo powitania wygłosił Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Tomasz Nakielski:

Jako organizatorzy staramy się, aby Festiwal nie był tylko kolejnym profesjonalnym kongresem, konferencją naukową, ale zgodnie z łacińską etymologią słowa “festivus” – był wydarzeniem radosnym, świątecznym. Niech będzie to święto ludzi pracujących dla dobra katolickiej nauki społecznej.

W każdej dziedzinie życia społecznego powinien znaleźć się czas na świętowanie. Mam nadzieję, że Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej pozwoli nam cieszyć się z bycia razem, nawiązać relacje. Jest nas wiele! – Ludzi, którzy chcą ewangelizować rzeczywistość społeczną.

Następnie Vincenzo Antonelli z Fondazione Segni Nuovi zaznaczył, że jako chrześcijanie musimy stawiać sobie pytanie – jak mamy żyć jako obywatele w naszym mieście? – Najważniejsze jest to, byśmy byli wolnymi ludźmi.  Antonelli przypomniał myśl papieża Franciszka: chrześcijanin to nie człowiek, który żyje w samotności jako egoista, ale ten, kto musi się przyczynić do tworzenia narodu. Narodu, czyli dobra wspólnego.

Vincenzo Antonelli odczytał ponadto Modlitwę za Ojczyznę – wzywającą, abyśmy spróbowali kochać wszystkich, nie wykluczając nikogo. Zachęcającą, aby odrzucić nienawiść i wybrać pokój

Nuncjusz Apostolski w Polsce, JE ks. abp Salvatore Pennacchio, przypomniał, jak ważne jest świadectwo zaangażowania chrześcijańskiego. – Pan Bóg wezwał nas, abyśmy byli światłem świata.

Po uroczystej inauguracji Festiwalu, wykład wprowadzający w problematykę wygłosił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

/mak

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Salvatore Pennacchio #festiwal #Festiwal KNS #Katolicka Nauka Społeczna #prof. Vincenzo Antonelli #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej