Kapłani niezłomni – wystawa w Warszawie

2018/05/6
kaplani3.png

Wystawa pt. „Kapłani Niezłomni” przedstawia sylwetki wielkich, polskich duchownych, którzy stali się symbolem niezłomnej walki o wiarę oraz niepodległą Rzeczpospolitą.

Prezentowane sylwetki kapłanów to m.in.: Św. Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński, kardynał Aleksander Kakowski. Na przypadającą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, organizatorzy pragną przybliżyć olbrzymią rolę i wkład, jaki wniósł Kościół Katolicki w niepodległość naszego kraju.
Wystawa składa się z prac artystów-plastyków w dziedzinie malarstwa, rzeźby i grafiki oraz prac i biogramów Fundacji Służba Niepodległej zrealizowanych w ramach projektu „Kościół w Służbie Niepodległej”.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w każdą niedzielę maja br. w godzinach 11-17 w Bazylice Świętego Krzyża (dolny kościół) w Warszawie.

Z jednym z organizatorów, wiceprezesem Fundacji Służba Niepodległej, Rafałem Kulisiewiczem, rozmawiam o okolicznościach ekspozycji:

Do kogo adresowana jest wystawa? Do uczniów, historyków czy może całych rodzin?

Wystawa jest adresowana do wszystkich, którzy pragną poznać historię Polski oraz historię Kościoła Katolickiego, wyrażoną w artystycznej formie. Naszym zdaniem polskie dzieje są nierozerwalnie zwiazane z Kościołem Katolickim, który w trudnych dla naszego kraju momentach XX wieku zawsze wspierał niepodległą Rzeczpospolitą i moralnie podbudowywał nasz naród. Chcielibyśmy, aby wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości zachęcała do refleksji nad tą kartą dziejów Polski i dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, a wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Jan Paweł II, Stefan Wyszyński – to powszechnie znani kapłani-bohaterowie. Czy wielu, o skromniejszych biografiach, powinniśmy jeszcze poznać?

Oczywiście, św. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński wnieśli ogromne zasługi dla polskiej suwerenności, więc naturalnie nie mogło ich zabraknąć, ale jest również wielu innych duchownych, których poświęcenie dla Ojczyzny chcieliśmy upamiętnić. Wśród nich należy wymienić kardynała Aleksandra Kakowskiego, kardynała Adama Sapiehę czy arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Wspominamy też na ekspozycji inne niezwykle ważne i zasłużone w polskiej historii postaci. Ze wszystkimi sylwetkami duchownych działających na rzecz polskiej niepodległości można się zapoznać na stronie: www.sluzyliniepodleglej.pl prowadzonej przez naszą Fundację.

Wystawa ma walory dydaktyczne, symboliczne, ale także jest w jakimś stopniu wydarzeniem artystycznym?

Przekaz artystyczny jest ważnym aspektem wystawy, bowiem sztuka stanowi znaczący nośnik istotnych wartości. Może uczyć w przystępny sposób historii. Artyści, których eksponaty znalazły się na wystawie, chcieli wyrazić swój patriotyzm, wiarę i wdzięczność poprzez wykorzystanie twórczych zdolności i stworzenie dzieł będących hołdem dla wielkich bohaterów – Kapłanów Niezłomnych. Wystawa pokazuje również, że dzisiaj sztuka może mieć inne oblicze i służyć promowaniu chrześcijańskich, patriotycznych wartości.

“Kościół w służbie niepodległej” – tak brzmi Państwa projekt upamiętniający duchownych zasłużonych dla odzyskania przez naród polski suwerenności. Jak walczyli księża? Z kościelnych ambon czy na polach bitwy?

Księża walczyli przede wszystkim słowem i wiarą, która umacniała nasz naród i dodawała otuchy w najczarniejszych chwilach, przez które przechodziliśmy w ubiegłym stuleciu. Kiedy wydawało się, że dla wolnej, niepodległej Polski nie ma żadnej nadziei, wtedy niezłomność prymasa Stefana Wyszyńskiego, poświęcenie ks. Ignacego Skorupki, czy nauczanie św. Jana Pawła II – pozwalały obudzic ducha narodu i wywalczyć tę Polskę, którą teraz mamy.

To również dzięki duchownym Kościoła Katolickiego możemy dziś radośnie obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości. Warto o tym pamiętać.

W tym miejscu należałoby wspomnieć słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1979 r. na Placu Zwycięstwa: Nie sposób zrozumieć dziejów Narodu polskiego – tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z was – bez Chrystusa! Jeżeli odrzucimy ten klucz do zrozumienia samych siebie, narażamy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie sposób zrozumieć tego Narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, a zarazem tak straszliwie trudną – bez Chrystusa. Waszą rolą jako fundacji jest pomóc znaleźć ten klucz do prawdy?

W pewnym sensie można tak powiedzieć.

Rolą Fundacji Służba Niepodległej jest krzewienie patriotyzmu, chrześcijńskih wartości i propagowanie polskiej historii. Chcemy, żeby była to historia prawdziwa, lecz niestety bywa ona często poddawana manipulacji i zakłamaniu, dlatego podejmujemy diałania mające na celu przypomnienie i upamiętnienie wybitnych postaci narodu polskiego.

Dziękuję za rozmowę.

/Marta Kowalczyk/

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100-lecie odzyskania niepodległości #Jan Paweł II #kapłani niezłomni #kard. Stefan Wyszyński #niepodległość
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej