Na terenie byłych Białych Mórz, dokładnie 16 października gdy wspominamy rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyłę na papieża, w niedzielne południe ks. kard. Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia pierwszej w Krakowie świątyni pw. św. Jana Pawła II.
Po ośmiu latach trwania budowy papieskiego Centrum, którego inicjatorem budowy był osobisty sekretarz Ojca Świętego ks. kard. Stanisław Dziwisz, w miejscu gdzie w czasie wojny ciężko pracował jako robotnik Karol Wojtyła, jak podkreślił krakowski metropolita – powstała wspaniała świątynia, gdzie przy relikwiach św. Jana Pawła II modlą się pielgrzymi z naszej Ojczyzny i całego świata. Jest to miejsce pamięci o św. Janie Pawle II, związane ze szczególnym okresem w jego życiu. Jego osoba i dziedzictwo, które pozostawił, nadal inspiruje i stanowi punkt zainteresowania ludzi na całym świecie. Ks. kard Dziwisz przypominając lata spędzone u boku Ojca Świętego podkreślił, że Papież Polak otworzył nową epokę w dziejach Kościoła, a na oczach naszego pokolenia dorastał do świętości, jako duchowy przywódca milionów chrześcijan.
Świątynia dedykowana św. Janowi Pawłowi II, stanowiąca część powstającego Centrum „Nie lękajcie się”, w miejscu kultu Papieża z Polski, powstała w symbolicznym miejscu Krakowa, w sąsiedztwie łagiewnickiej Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Jest to połączenie dwóch świątyń, a zarazem dwóch apostołów Pana Jezusa Miłosiernego: św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny Kowalskiej. Budowa obu tych sakralnych świątyń to efekt ofiarności pielgrzymów z Polski i z całego świata. Powstały one wspólnym wysiłkiem wielu czcicieli.
Na początku uroczystości konsekracji, która nastąpiła po pięciu latach od erygowania „domu modlitwy Jana Pawła II”, metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia nowych organów piszczałkowych, a następnie w mensie ołtarza celebracji umieścił relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To wielowiekowa tradycja krakowskiego Kościoła, oddająca część św. Biskupowi i Męczennikowi, patronowi Polski, a jak podkreślał wielokrotnie Ojciec Święty, powołany został on na Stolicę św. Piotra ze Stolicy św. Stanisława.
Kustosz sanktuarium, ks. prałat Jan Kabziński przypomniał krótką historię budowy świątyni, której autorem i budowniczym jest architekt Andrzej Mikulski. Olejem Krzyżma świętego ołtarz namaścił główny celebrans ks. kard. Stanisław Dziwisz, natomiast ściany świątyni namaścili krakowscy biskupi: Jan Zając, Jan Szkodoń, Damian Muskus i Grzegorz Ryś.
Konsekrację kościoła pw. św. Jana Pawła II zakończyło podpisanie aktu konsekracji – „na wieczną rzeczy pamiątkę” nie tylko przez celebrujących Eucharystię księży biskupów, ale i zaproszonych gości na czele z premier Beatą Szydło. Uroczystość konsekracji świątyni poświęconej św. Janowi Pawłowi II, wpisała się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz zakończonych niedawno Światowych Dni Młodzieży.
Nie krył wzruszenia po uroczystościach konsekracji ks. kard. Stanisław Dziwisz, który dziękował wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom za budowę świątyni, która stała się domem św. Papieża. Metropolita podkreślił, że sanktuarium stanie się żywym pomnikiem naszej wdzięczności wobec św. Jana Pawła II.
Adam Wojnar
mk