Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, który dokona się 19 listopada w krakowskich Łagiewnikach – w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – będzie zwieńczeniem Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
– Od wielu lat dojrzewa w naszym Kościele myśl i pragnienie, aby uznać Chrystusa Panem i Zbawicielem, uznać Go Królem i poddać się Jego Prawu – zauważają biskupi w liście pasterskim Episkopatu Polski przygotowującym do przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
Uroczystość odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Kulminacyjnym punktem będzie liturgia Mszy św. o godz. 12.00. Sam Akt będzie proklamowany przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.
„Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród” – czytamy w przygotowanej treści Jubileuszowego Aktu.
Episkopat Polski wyjaśnia, że realizacja Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana zakłada szerokie otwarcie drzwi Chrystusowi, oddanie Mu swego życia, przyjęcie tego, co nam oferuje i dzielenie się Nim z innymi. – Chodzi o umiłowanie Jezusa do końca, zawierzenie Mu naszych rodzin, podejmowanie posługi miłości miłosiernej oraz realizację Ewangelii we wszelkich wymiarach życia, nie wykluczając jego aspektu ekonomicznego, społecznego i politycznego – czytamy w specjalnym komentarzu KEP.
W sposób szczególny biskupi kierują zaproszenie do wiernych świeckich, ruchów i stowarzyszeń oraz środowisk polonijnych na całym świecie. Pasterze liczą również na polską młodzież, której świadectwo wiary zachwyciło wielu w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Zostawcie „kanapę” i ruszcie w drogę, zabierając z sobą cały entuzjazm wiary – zachęcają za papieżem Franciszkiem polscy biskupi i dodają, że także tym razem liczą na obecność młodych siewców nadziei.
Pasterze Kościoła w Polsce zauważają, że realizacja dzieła intronizacji, czyli wywyższenia Jezusa w naszym życiu osobistym, rodzinnym, kościelnym i narodowym, nie jest łatwym zadaniem. – Wydarzenie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia musi być jak mocne uderzenie w dzwon, byśmy się obudzili i z radością podjęli trudne zadanie, przekonani o jego nieodzowności – przekonują biskupi i dodają, że owocność naszego włączenia się w Jubileuszowy Akt będzie zależała od wcześniejszego przygotowania swego wnętrza i zaangażowania, od obudzenia naszej wiary.
Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Jubileuszowy Akt będzie dokonany we wszystkich kościołach w Polsce, tak by każdy mógł osobiście przyjąć Jezusa za Króla i Pana. Tak ważnego wydarzenia w życiu indywidualnym i wspólnotowym nie można sprowadzić wyłącznie do wypowiedzenia słownej formuły, dlatego biskupi apelują, by od zaraz rozpocząć duchowe przygotowania do tego wydarzenia. – Trzeba treść Aktu poznać, w sercu rozważyć i przyjąć. By zaś dobrze zaowocował w naszym życiu, należy zadbać o stan łaski uświęcającej, a więc o serce czyste, pojednane z Bogiem i z bliźnim – wskazują biskupi i zauważają, że pierwszym nakazem chwili jest modlitwa do Ducha Świętego, ponieważ bez Jego pomocy nikt nie jest w stanie wyznać, iż „Panem jest Jezus” (1Kor 12,3).
Marcin Kluczyński
mk