Trzy jubileusze – 1050-lecie chrztu Polski, 800-lecie Zakonu Dominikanów i 20 lat Spotkań Młodych nad Lednicą – będą przyświecały tegorocznemu zjazdowi młodych, który odbędzie się 4 czerwca u chrzcielnych źródeł Polski.
Przed nami wyjątkowe spotkanie Młodych Lednica 2000, już dwudzieste, ale pierwsze bez ojca Jana Góry – zauważają o. Wojciech Prus i o. Maciej Soszyński, dominikanie, którzy po śmierci o. Jana Góry zostali duszpasterzami ruchu lednickiego. O planach dotyczących jubileuszowej edycji zakonnicy mówili na konferencji prasowej, która odbyła się 17 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Tegoroczny zjazd młodych odbędzie się pod hasłem „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – Poślij mnie – Amen”. W ten sposób organizatorzy nawiązują do wspomnianych trzech jubileuszy, które mają stanowić przewodni motyw wydarzeń na Polach Lednickich 4 czerwca. – Przede wszystkim powiemy Amen, to znaczy, Ojcze Janie, dziękujemy, uwielbiamy Ducha Świętego w Twoim życiu – tłumaczy o. Wojciech Prus OP.
Pierwszym z wymienionych akcentów spotkania ma być 1050. rocznica chrztu Polski. Spotkania Młodych u brzegów jeziora lednickiego od początku stanowią zachętę, by stanąć u chrzcielnych źródeł Polski i dokonać – ponowić wybór Chrystusa w swoim życiu. – To tu właśnie wybrzmiewają owoce chrztu, a pola lednickie są jego pomnikiem – przekonują nowi duszpasterze ledniccy. Drugim elementem spotkania będzie celebracja jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów.
Każdemu spotkaniu towarzyszy odrębne hasło i symbolika, na którą składają się także drobne przedmioty wręczane uczestnikom. Do tej pory młodzi otrzymali m.in. pierścienie lednickie, monety, tzw. Talenty, kieszonkowe wydania Liturgii Godzin czy wiosła z papieskim wezwaniem „Nie bój się, wypłyń na głębię”. Organizatorzy wyjaśniają, że to właśnie dzięki tym prostym gestom i przedmiotom możemy lepiej zrozumieć treści naszej wiary. Dziś ważne jest bowiem nie tylko to, co się słyszy i widzi, ale również to, co można trzymać w dłoniach.
W tym roku takich symboli będzie kilka. Po pierwsze, młodzież otrzyma podręczny egzemplarz Pisma Świętego Nowego Testamentu. W ten sposób duszpasterze ledniccy chcą zachęcić uczestników do codziennego obcowania z fundamentem naszej wiary. Ten dar dla młodych był marzeniem o. Jana Góry. Drugim symbolem lednickiego spotkania będzie drewniany krzyżyk z widniejącym w centrum napisem “Amen” będącym kopią odręcznego pisma o. Jana Góry. Zawieszony nad drzwiami młodzieżowego pokoju, ma przypominać o codziennym mówieniu Amen Panu Jezusowi. Kapłani obecni w tym roku na Lednicy otrzymają po trzy hostie i wino pochodzące z małopolskich winnic. Symboliką tego daru jest ofiarowanie się Chrystusowi w Najświętszej Eucharystii. Akcentem nawiązującym do 800-lecia zakonu dominikanów będzie natomiast świeca wręczana młodym, by – jak mówią organizatorzy – ogień wiary dominikanów, posłanych do niesienia Dobrej Nowiny, dotarł do każdego. – Na Lednicy zmieniamy znaczenie przysłowiowego gadżetu na symbol i znak. One oznaczają jedno: kochamy Was – mówi o. Wojciech Prus.
Wraz z zachętą do udziału w tegorocznej Lednicy młodzi otrzymali także listę zadań, które muszą do czasu spotkania przygotować czy też przepracować duchowo. Po pierwsze, każdy powinien odszukać datę swojego chrztu. Ma to związek z 1050. rocznicą chrztu Polski, która stanowi okazję, by wspomnieć własny chrzest. Właściwemu przeżyciu tego wydarzenia posłuży biała szatka, którą każdy powinien mieć ze sobą. Po odnowieniu przyrzeczeń chrztu na Lednicy nastąpi jej symboliczne nałożenie, na znak jedności życia w jednym Kościele. Należy też wyszukać z Pisma Świętego 3 cytaty o Chrystusie, którymi uczestnicy podzielą się między sobą także na Lednicy. Duszpasterze ledniccy zwracają uwagę i zachęcają, by poświęcić czas na przygotowania duchowe. Ich propozycją są opracowane tzw. kroki ku Lednicy: „Lekcja lednicka” i „Lednica we wspólnocie”. W nagraniach wideo i prezentacjach przedstawiana jest istota jubileuszy towarzyszących tegorocznemu spotkaniu. Materiały zostały udostępnione na stronie lednica2000.pl z myślą o wykorzystaniu ich w katechezie, spotkaniach wspólnot lub do samodzielnego przestudiowania. Pomocą dla katechetów mają być specjalnie opracowane konspekty lekcji religii.
Podobnie jak hasło i dary dla uczestników, na symbolikę lednickich spotkań składają się także pieśni. Każdego roku tworzony jest nowy utwór, będący odzwierciedleniem tematyki spotkania. Tym razem refren „Jestem Twój, zbaw mnie, Panie, Amen!” pochodzi ze słów o. Jana Góry, które duchowny wygłosił dzień przed śmiercią.
Organizatorzy liczą także na młodych chcących wspomóc organizację tegorocznej Lednicy. W pomoc można się włączyć na trzy sposoby, przygotowując spotkania przez cały rok we wspólnocie Lednica 2000 w Poznaniu, uczestnicząc w przygotowaniu infrastruktury dla pielgrzymów oraz poprzez służbę w trakcie samego spotkania. Na młodych uzdolnionych ruchowo liczy lednicki wodzirej Kazek Hojna, którego zamysłem jest stworzenie grupy 1050. tancerzy animujących lednickie tańce.
To największa bazylika świata – nazywa Lednickie Pola o. Wojciech Prus, który dodaje – gdy jest się tam rano, pójdzie się na grób Ojca Jana, przejdzie się do ryby i nad polski Jordan, czyli jezioro lednickie, kiedy ptaki śpiewają, ta bazylika cała jest śpiewem, chociaż nie ma tam wtedy żadnego człowieka, ptaki się modlą – wyznaje nowy duszpasterz lednicki, który wraz z o. Maciejem Soszyńskim OP zastąpił zmarłego w tym roku o. Jana Górę.
Marcin Kluczyński
mk