Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zyska dostęp do archiwalnych nagrań Polskiego Radia

2018/05/18
002293-1.jpg

Dzięki współpracy z Polskim Radiem powstające w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zyska dostęp do archiwum dźwiękowego.

Nagrania homilii i przemówień, także z papieskich pielgrzymek, wzbogacą multimedialną ekspozycję muzealną. List intencyjny w tej sprawie podpisali 17 maja dyrektor muzeum Marcin Adamczewski i prezes zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala. Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w obecności kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego będzie współpracować z Polskim Radiem w zakresie przekazywania wartości dziedzictwa i nauczania Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W liście intencyjnym czytamy, że u podstaw nawiązania współpracy pomiędzy Muzeum a Polskim Radiem leżą „troska o dziedzictwo Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dla Narodu i Państwa Polskiego”. Szczegółowe umowy określające tę współpracę zostaną podpisane do końca 2018 r.

Kard. Kazimierz Nycz wyraził radość z nawiązania współpracy przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Polskim Radiem przy tworzeniu ekspozycji. – Chcemy we współpracy z Polskim Radiem wykorzystać wszystkie możliwości techniczne do szerokiego promowania postaci Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył metropolita warszawski.

To wielki dzień dla Polskiego Radia – stwierdził prezes Jacek Sobala podpisaniu listu intencyjnego o współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wyraził przekonanie, że waga tego przedsięwzięcia jest tak ważna a idea muzeum tak wartościowa, że będą z niego korzystać pokolenia. – Liczę, że spełnimy pokładane w nas nadzieje – zapewnił prezes Polskiego Radia.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski podkreślił, że misją muzeum jest transfuzja pamięci. – Musimy zrobić coś dla młodego pokolenia, które urodziło się po 2000 roku. Oni nie znają już Jana Pawła II, nie znają też Prymasa Wyszyńskiego. O ile kojarzą ich wizerunek to nie głos, ale dzięki Polskiemu Radiu ich głos przekażemy następnym pokoleniom – powiedział Adamczewski.

– Nasza współpraca jest podyktowana ideą, żeby Polskie Radio włączało się w inicjatywy, na które od dawna czeka społeczeństwo, a które będą pokazywały polską historię, tradycję i tożsamość narodową. W tej materii Archiwum Polskiego Radia będzie miało bardzo dużą rolę do odegrania – podkreśla Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

– Liczymy, że w Archiwum Polskiego Radia znajdziemy też nagrania unikalne. Głos jest niezwykle istotny, bowiem odwiedzający ekspozycję będą mogli spotkać się z Janem Pawłem II i Prymasem Wyszyńskim m.in. poprzez ich słowa – zapowiada rzecznik muzeum Andrzej Arseniuk.

Polskie Radio pomoże też w digitalizacji zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zwłaszcza homilii kard. Wyszyńskiego, nagrywanych w różnych okolicznościach i warunkach, które również znajdą swoje miejsce w powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

źródło: archwwa.pl
mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Prymas Tysiąclecia #przemówienia prymas #Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej