Niebawem beatyfikacja Jana Pawła II

2013/01/15

Mam nadzieję, jak wasz kardynał Stanisław, że w niedługiej przyszłości będziemy się cieszyć beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II – mówił Benedykt XVI w Kalwarii Zebrzydowskiej. Były to jego pierwsze, spontanicznie wypowiedziane słowa podczas pielgrzymki do Polski.

Fot. Artur Stelmasiak

Tłumy wiernych przybyłych do kalwaryjskiego sanktuarium nagrodziły te słowa owacją. Ludzie krzyczeli: „Dziękujemy” i „Kochamy Ciebie”. – Papież wyraził to, co jest powszechnym odczuciem nas wszystkich – mówił dwie godziny później na konferencji prasowej w Krakowie Joaquin Navarro – Vals, rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Papież modlił się w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Ofiarował Matce Bożej różaniec, który osobiście zaniósł przed obraz. Wpisał swoje imię do księgi pamiątkowej.

Na krużgankach obejrzał wystawę prezentującą życie Jana Pawła II i jego związki z Kalwarią. Gospodarze miejsca, ojcowie bernardyni, podarowali Ojcu Świętemu kopię cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Na placu przed bazyliką czekały na Benedykta XVI tłumy ludzi. Byli to głównie pielgrzymi od lat związani z sanktuarium, którzy przybyli na spotkanie z Papieżem Zaplanowane na 15 minut, znacznie się przedłużyło.

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, powitał papieża. Przypomniał, że to właśnie w tym miejscu Jan Paweł II prosił o modlitwę w swojej intencji. Wyraził wdzięczność, że obecny papież dołączył do grona wiernych, którzy zanoszą tu modlitwy za papieża– Polaka, szczególnie w intencji jego beatyfikacji i kanonizacji.


Benedykt XVI modlił się przed obrazem Maki Bożej Kalwaryjskiej
Fot. www.kalwaria.ofm.pl

Benedykt XVI stwierdził, że zgodnie z życzeniem swojego poprzednika modlił się w jego intencji, ale poprosił także o modlitwę za siebie i za cały Kościół. Była to druga wizyta Benedykta XVI w KalApostolskiejwarii Zebrzydowskiej. Poprzednio, jeszcze jako kard. Joseph Ratzinger, był tu w 1988 r.

– To jest wielkie wyróżnienie dla naszego sanktuarium, że już po raz trzeci przybywa do nas papież. Jan Paweł II prosił nas tu o modlitwę. A teraz tę prośbę ponowił Benedykt XVI. To zobowiązanie, które musimy podjąć – powiedział KAI o. Damian Muskus, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium.

Joaquin Navarro-Valls rzecznik prasow Stolicy Apostolskiej

Fot. Remigiusz Malinowski

Podróż Benedykta XVI do Polski nie była konieczna, ponieważ nie było ku temu nawet żadnej specjalnej okazji ani rocznicy, ale Ojciec Święty czuł taką potrzebę, by odwiedzić miejsca swojego wielkiego poprzednika Jana Pawła II. Po przybyciu do Pałacu Arcybiskupiego Benedykt XVI osobiście poprosił kard. Stanisława Dziwisza, aby pokazał mu miejsca, gdzie Jan Paweł II mieszkał jeszcze jako młody biskup krakowski i gdzie potem wracał jako papież. To świadczy o relacji, jaka ich łączyła. Papież głęboko przeżywał spotkanie z młodzieżą w oknie kurii krakowskiej. Ojciec Święty był tym bardzo wzruszony. Chciał uzyskać dokładnie to, co się tutaj zdarzyło. Myślę nie tylko o gorącym powitaniu, czy liczbie osób biorących udział w spotkaniach z Benedyktem XVI, ale o wspólnym podążaniu szlakiem wiary.

Andrzej Romanowski

Artykuł ukazał się w numerze 6-7/2006.

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej