Nowa książka papieża Franciszka

2024/10/9
800px Pope Francis in March 2013 b
Fot. Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC-BY-SA-2.0, wikimedia.commons.org, Papież Franciszek w 2013 r.

W przystępnej formie bezpłatnego e-booka ukazała się w języku angielskim nowa książka papieża Franciszka poświęcona sprawom społecznym i katolickiej refleksji nad nimi. Książka, która nosi tytuł „Światowe spotkania ruchów ludowych i nasza myśl społeczna” (The World Meetings of the Popular Movements and our social thought), to zbiór wypowiedzi, które Ojciec Święty skierował do Ruchów Ludowych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Publikacja stanowi podsumowanie dziesięcioletniej działalności tego gremium.

Pierwsze spotkanie Rady odbyło się w październiku 2014 r. Wówczas inauguracyjne spotkanie było zorganizowane przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. Trzydniowe spotkanie ponad setki uczestników reprezentujących w znakomitej ilości Amerykę Południową przebiegło pod hasłem: „Kultura spotkania na służbie narodów: alternatywy ludowe przeciw wykluczeniu i niesprawiedliwości społecznej w świetle myśli społecznej Papieża Franciszka”.

Przedmowa omawianej książki została napisana przez Ojca Świętego Franciszka, a kilkustronicowe wprowadzenie do książki przez kard. Michaela Czernego, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, oraz członka tej watykańskiej instytucji, Juan Grabois - argentyńskiego prawnika, pisarza i lidera społecznego. Autorzy wprowadzenia do książki podkreślili, że „w ciągu tych dziesięciu lat światowe spotkania ruchów ludowych pokazały, że przyszłość ludzkości jest nie tylko w rękach wielkich przywódców, wielkich mocarstw i elit, ale przede wszystkim w rękach narodów”. Jak wyjaśniono we wstępie, „zaproszenie do Ruchów narodziło się na prośbę samego papieża Franciszka”, kierując się pragnieniem oddania głosu ludziom, którzy żyją na granicach egzystencjalnych, w kwestiach, które ich dotyczą i dotykają ich osobiście: ziemi, domu i pracy.

Zasadnicza część książki odnosi się do poszczególnych spotkań oraz towarzyszących im przemówień i orędzi, poprzez które Ojciec Święty błogosławił i inspirował pracę tego zespołu. W kolejnej części publikacji przywołano bogaty zbiór najważniejszych dokumentów myśli społecznej papieża Franciszka. Jest zatem nawiązanie do adhortacji „Evangelii gaudium”, encykliki Fratelli tutti oraz obszerne nawiązanie do międzynarodowych spotkań „Ekonomia Franciszka”. Równie ważną częścią tej stosunkowo krótkiej książki jest rozdział pt. „Co inni papieże mówili o ziemi, domu i pracy”. To precyzyjne odwołanie się do najważniejszych wypowiedzi i dokumentów papieskich od czasów Leona XIII, poprzez Piusa XI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Mamy tu możliwość sięgnąć po najważniejsze punkty encyklik Rerum novarum, Quadragesimo anno i Laborem exercens.

Wydanie książki zbiegło się w czasie we wrześniu tego roku z kolejnym spotkaniem ruchów ludowych, zorganizowanego przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Podczas spotkania papież Franciszek wezwał m.in. miliarderów do dzielenia się swym bogactwem z biednymi.

Dopóki problemy ubogich nie zostaną radykalnie rozwiązane, dopóki nie wyrzekniemy się absolutnej autonomii rynków i spekulacji finansowych, i nie podejmiemy strukturalnych przyczyn nierówności, problemy świata nie zostaną rozwiązane – powiedział Ojciec Święty.

Papież ostrzegł też przed współczesnymi formami kolonizacji:

Kolonializm materialny, ideologiczny i kulturowy często idą w parze, pożerając materialne i niematerialne bogactwo ludzi.

W imię globalizacji dąży się do standaryzacji i podporządkowania sobie wszystkiego. Politycy muszą być świadomi tego zagrożenia, ale nie mogą się lękać, bo jak zauważył Franciszek, tchórzostwo prowadzi wielu polityków do zmiany własnych przekonań.

Wyrzeczenie się szlachetnych i wspaniałomyślnych ideałów, by służyć bogu pieniądza lub władzy jest wielką apostazją – dodał Franciszek podkreślając, że trzeba pomagać politykom, aby nie klękali przed złotym cielcem.

Podczas spotkania z liderami ruchów ludowych Franciszek wspomniał też o najbardziej niepokojących plagach społecznych, takich jak handel narkotykami, prostytucja dziecięca, niewolnictwo, brutalna przemoc i przestępczość zorganizowana. Wskazał na problem hazardu, który niszczy całe rodziny, prowadzi do patologii psychicznych, rozpaczy i samobójstw. Szczególny apel skierował do firm zajmujących się informatyką, platformami cyfrowymi, sieciami społecznościowymi i sztuczną inteligencją.

Nie sądźcie, że stoicie ponad prawem. (...) Waszym obowiązkiem jest zapobiegać wykorzystywaniu sieci do rozpowszechniania hazardu, pornografii dziecięcej oraz przestępczości zorganizowanej – mówił Ojciec Święty.

Książka dostępna jest nieodpłatnie na stronie: https://www.humandevelopment.va/en/risorse/documenti/ebook-prologo-Papa-Francisco-Encuentros-Mundiales-Movimientos-Populares.html

Źródło: Vatican News

 

/ab

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Civitas Christiana", Dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#papież Franciszek #Papa Francesco #książka #Maciej Szepietowski #społeczeństwo #Katolicka Nauka Społeczna #Ruchy Ludowe
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej