Nowy metropolita Warszawy

2013/01/16

Papież Benedykt XVI na nowego metropolitę warszawskiego wybrał bp Kazimierza Nycza, dotychczasowego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Po tej nominacji warszawiacy odetchnęli z ulgą, bo po niedawnym lustracyjnym konflikcie i niedoszłym ingresem abpa Stanisława Wielgusa czuli się zagubieni. Dla niektórych zaufanie do hierarchii kościelnej zostało wystawione na poważną próbę.

Fot. Remigiusz Malinowski

 

Z akt IPN-u wyłania się obraz abp Nycza jako człowieka i kapłana nieugiętego, którego mimo usilnych starań nigdy nie udało się złamać funkcjonariuszom SB.

Dla Warszawy będzie to wielka zmiana, bowiem zastąpi on kard. Józefa Glempa na stanowisku, które piastował on przez blisko 26 lat. Przez ten czas warszawska katedra, pałac przy ul. Miodowej jak i cała Polska była świadkiem dziejowych przemian, a Prymas Polski został współtwórcą najnowszej historii Polski.

Bp Nycz jest doświadczonym duszpasterzem i hierarchą. Wszyscy, którzy go znają mówią, że wybór Ojca Świętego jest bardzo trafny. Zyskał sobie opinię doskonałego organizatora, ciepłego duszpasterza i skromnego człowieka. I wszystko na to wskazuje, że takim pozostanie również na warszawskiej katedrze. Bowiem już w pierwszych dniach po nominacji zapowiedział, że jego ingres będzie bardzo skromny, nominat nie chce nadmiernego splendoru.

Fot. Artur Stelmasiak

Nowy metropolita jest stosunkowo młody i dynamiczny, a mocno zlaicyzowana stolica właśnie takiego pasterza potrzebuje. Abp Nycz ma 57 lat, czyli najprawdopodobniej będzie posługiwał w stolicy przez ok. dwie dekady. Dzięki temu będzie mógł swoje duszpasterzowanie planować długoterminowo. Sam apb Nycz podkreślił, że na początku swojego pasterzowania będzie uczył się „duszy Warszawy”, a dopiero później będzie planował.

Artur Stelmasiak

Artykuł ukazał się w numerze 3/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej