Ogólnopolska Noc konfesjonałów – 9. edycja

2018/3/20
noc.jpg
Już po raz 9 rusza duszpasterska akcja Noc Konfesjonałów, która została zapoczątkowana 2 kwietnia 2010 roku. Dzięki dobrowolnemu zaangażowaniu kilkuset księży – wydarzenie to przynosi owoce duchowe osobom żyjącym na peryferiach wiary, u których tli się jeszcze tęsknota za Bogiem. W ostatnim roku akcja była realizowana  w ponad  dwustu parafiach w całej Polsce.

Akcja ewangelizacyjna polega na nocnej spowiedzi w okresie Triduum. Serwis internetowy nockonfesjonalow.pl w czasie trwania akcji cieszy się dużą popularnością, gdyż odwiedza go blisko 60 tysięcy użytkowników,  którzy w łatwy i szybki sposób mogą przeglądać najbliższe kościoły, w których mogą się wyspowiadać. Ponadto na stronie internetowej dostępne są do pobrania materiały pomagające w dobrym przygotowaniu się do sakramentu, w tym rachunek sumienia w formie aplikacji na smartfony oraz w formie audiobooka.

Pierwsza edycja odbyła się 8 lat temu w Szczecinie. Aktualnie inicjatywa ma wymiar ogólnopolski.

Koordynator polskiej edycji Nocy konfesjonałów, ks. Grzegorz Adamski, mówi: Podobne akcje były w Stanach Zjednoczonych, natomiast nie spodziewaliśmy się, że takie zainteresowanie będzie w Polsce. Początkowo to miała być jednorazowa akcja dla uczczenia 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II i wtedy też rozpoczynała się o 21.37 jako symboliczny wymiar. Natomiast po doświadczeniu pierwszego razu zdecydowaliśmy się poszerzyć to na kościoły diecezji, a później akcja swoim zasięgiem dotarła do wszystkich regionów Polski.

Aby wziąć udział w Nocy konfesjonałów, należy zorganizować spowiedź w Wielkim Tygodniu, która potrwa do północy lub dłużej. Uczestnictwo należy zgłosić na stronie nockonfesjonalow.pl, gdzie znajduje się odpowiedni formularz.

W dniu 14 marca 2018 r. w rozmowie telefonicznej ks. abp Konrad Krajewski przekazał wiadomość o tym, że papież Franciszek udziela błogosławieństwa wszystkim kapłanom posługującym podczas tegorocznej Nocy konfesjonałów. Papież podkreślił wagę tej posługi sakramentalnej stwierdzając, że kapłana można zastąpić w wielu działaniach, ale nigdy w konfesjonale.

Na początku lutego 2014 roku, podczas wizyty „ad limina apostolorum”, biskupi opowiedzieli papieżowi Franciszkowi o Nocy Konfesjonałów. W rozmowie z KAI abp Józef Kupny przyznał, że papież Franciszek, w czasie spotkania z polskimi biskupami podkreślał, że żyjemy w czasach Bożego Miłosierdzia. Papież wyraził też zadowolenie z cieszącej się co raz większym zainteresowaniem akcji „Noc konfesjonałów”. W ostatnich dniach z inicjatywy Papieża w diecezjach całego świata odbyła się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana” polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Noc konfesjonałów #slider
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej