Pierwsza edycja odbyła się 8 lat temu w Szczecinie. Aktualnie inicjatywa ma wymiar ogólnopolski.
Koordynator polskiej edycji Nocy konfesjonałów, ks. Grzegorz Adamski, mówi: Podobne akcje były w Stanach Zjednoczonych, natomiast nie spodziewaliśmy się, że takie zainteresowanie będzie w Polsce. Początkowo to miała być jednorazowa akcja dla uczczenia 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II i wtedy też rozpoczynała się o 21.37 jako symboliczny wymiar. Natomiast po doświadczeniu pierwszego razu zdecydowaliśmy się poszerzyć to na kościoły diecezji, a później akcja swoim zasięgiem dotarła do wszystkich regionów Polski.
Aby wziąć udział w Nocy konfesjonałów, należy zorganizować spowiedź w Wielkim Tygodniu, która potrwa do północy lub dłużej. Uczestnictwo należy zgłosić na stronie nockonfesjonalow.pl, gdzie znajduje się odpowiedni formularz.
W dniu 14 marca 2018 r. w rozmowie telefonicznej ks. abp Konrad Krajewski przekazał wiadomość o tym, że papież Franciszek udziela błogosławieństwa wszystkim kapłanom posługującym podczas tegorocznej Nocy konfesjonałów. Papież podkreślił wagę tej posługi sakramentalnej stwierdzając, że kapłana można zastąpić w wielu działaniach, ale nigdy w konfesjonale.
Na początku lutego 2014 roku, podczas wizyty „ad limina apostolorum”, biskupi opowiedzieli papieżowi Franciszkowi o Nocy Konfesjonałów. W rozmowie z KAI abp Józef Kupny przyznał, że papież Franciszek, w czasie spotkania z polskimi biskupami podkreślał, że żyjemy w czasach Bożego Miłosierdzia. Papież wyraził też zadowolenie z cieszącej się co raz większym zainteresowaniem akcji „Noc konfesjonałów”. W ostatnich dniach z inicjatywy Papieża w diecezjach całego świata odbyła się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana” polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.
mak