Powrót syryjskich rodzin chrześcijańskich do Darayya

2024/05/22
2024 05 09 PKWP Badzmy wdzieczni. Polska misjonarka mowi o sytuacji w Syrii 01
Fot. Ismael Martinez Sanchez / ACN / Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dzięki odbudowie, wspieranej przez papieską organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, piętnaście syryjskich rodzin chrześcijańskich ma ponownie zamieszkać na przedmieściach Damaszku. Organizacja pomogła odbudować domy rodzinne w Darayya w południowo-zachodniej Syrii – miejscowości znanej z historycznej obecności chrześcijan – umożliwiając parafianom powrót do miasta zniszczonego przez starcia między rządem a grupami powstańczymi.

Darayya to przedmieście Damaszku, oddalone od stolicy Syrii o 8 kilometrów. W czasie wojny domowej zostało zrujnowane w wyniku bombardowań. Wciąż trwa odbudowa domów, którą prowadzą powracający mieszkańcy,  korzystając z własnych środków. Miejscowość była świadkiem ciężkich walk podczas wojny domowej oraz miejscem wcześniejszych protestów antyrządowych. W sierpniu 2012 roku grupy opozycyjne informowały, że siły rządowe dokonały masowego morderstwa , które później zostało nazwane masakrą w Darayya. W późniejszych latach miasto kilkukrotnie było obiektem krwawych walk, w których ucierpiała najbardziej ludność cywilna.  Grupy rebeliantów i wojska rządowe ścierały się przez cztery długie lata. Podczas oblężenia znaczna część miasta była kontrolowana przez Brygadę Męczenników Islamu. Zanim doszło do porozumienia między rządem a siłami powstańczymi w 2016 roku, 90 procent miasta zostało zniszczone.

Do połowy 2016 roku armia syryjska kontrolowała około 65% Darayya, stale postępując i zaostrzając oblężenie.  W sierpniu 2016 porozumienie umożliwiło ewakuację bojowników i ludności cywilnej.  Około 700 rebeliantów zostało bezpiecznie przetransportowanych do miasta-twierdzy Idlib na północy. Porozumienie to było w praktyce kapitulacją rebeliantów.

Darraya stało się znane także z faktu,  że pośród ciągłych bombardowań i konfliktów grupa młodych ludzi założyła podziemną bibliotekę publiczną , która zgromadziła księgozbiór liczący ponad 15 000 książek. Większość książek odnaleziono w gruzach zrujnowanych domów.

Do 2019 roku do miasta powróciło 150 000 mieszkańców, którzy rozpoczęli jego odbudowę i zagospodarowanie, wspierając wysiłki samorządu różnymi działaniami na rzecz przywrócenia mu namiastki normalności i funkcjonalności.

Przed wojną domową miasto liczyło około 300 000 mieszkańców. Byli to stosunkowo zamożni ludzie, dzięki dobrze prosperującemu sektorowi rolniczemu i znajdującym się na przedmieściach renomowanym fabrykom mebli, które przetwarzały wysokiej jakości drewno z okolicy. W czasie wojny okoliczne kościoły uległy aktom wandalizmu, a ikony i wyposażenie zostało skradzione. Zniszczenie Darayya było ogromnym kosztem ze względu na jego historyczną różnorodność – przedmieścia Damaszku wyróżniają się obecnością chrześcijan, sięgającą kilku stuleci wstecz. Niektóre tradycje chrześcijańskie utrzymują, że Darayya znajduje się blisko miejsca, w którym nastąpiło nawrócenie apostoła Pawła w drodze do Damaszku.

„W okresie po 2016 roku licznym muzułmanom udało się wrócić do miasta i odbudować swoje domy. Jednak wiele ze 150 rodzin chrześcijańskich, które tam mieszkały, nigdy nie wróciło, ponieważ ich domy zostały zrównane z ziemią. Spora część z nich przeniosła się obecnie do sąsiednich miast, a niektórzy wyemigrowali do Europy lub Kanady.” – wyjaśnia po wizycie w mieście Marco Mencaglia, dyrektor projektu odbudowy reprezentujący Pomoc Kościołowi w Potrzebie –  „Ci, których domy nie zostały całkowicie zniszczone, pragną wrócić do Darayya. Międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna niedawno zobowiązała się do finansowego wsparcia odbudowy domów dla 15 rodzin katolickich, aby zapewnić obecność chrześcijan w Darayya.”

Ojciec Georges Jbeil, który jest obecnie dyrektorem finansowym archidiecezji melchickiej w Damaszku, a wcześniej był proboszczem w Darayya jest zachwycony, że życie w parafii wkrótce będzie mogło zostać wznowione. „W 2022 roku zakończyliśmy odbudowę kościoła św. Pawła, mając nadzieję, że parafianie wkrótce powrócą. Ale niewielu jeszcze wróciło, więc w kościele nadal nie ma nabożeństw. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie za pomoc. Dzięki Waszej miłości 15 rodzin będzie mogło wkrótce wrócić do swoich domów i ponownie napełnić parafię życiem. W ten sposób na nowo może zabłysnąć światło wiary i świadectwo Ewangelii” – powiedział duchowny.

Na podstawie:  https://acninternational.org/

 

/mdk

 

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Civitas Christiana", Dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Darayya #Damaszek #wojna w Syrii #syria #Pomoc Kościołowi w Potrzebie #powrót chrześcijan
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej