Prymasowstwo wróciło do Gniezna

2013/01/19

19 grudnia 2009 roku w Gnieźnie miała miejsce inauguracja posługi prymasowskiej Jego Eminencji księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się w Teatrze im. Aleksandra Fredry konferencją naukową, podczas której podsumowano dorobek Prymasa Józefa Glempa w trudnym okresie przełomów ustrojowych w Polsce.

Przygotowano dwa wykłady: „Próba podsumowania posługi prymasowskiej Jego Eminencji ks. kard. Józefa Glempa”, który przedstawił prof. Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, oraz „Prymasostwo polskie dwudziestego wieku” ks. prof. Stanisława Wilka, rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. O znaczeniu prymasostwa w trudnej historii Polski mówił minister Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta RP

Po referatach kardynał Józef Glemp złożył życzenia swojemu następcy, by w czas pokoju Kościół mógł służyć duchowemu rozwojowi i godności ojczyzny. Głos zabrał także arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, który życzył nowemu prymasowi, żeby wzbogacał duchowym autorytetem całą Polskę.

W uroczystościach, oprócz zaproszonych hierarchów kościelnych, brali udział również przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ? Ziemowit Gawski oraz Edward Frąckowiak.

Po zakończeniu konferencji w Katedrze Gnieźnieńskiej była koncelebrowana uroczysta Msza św. inaugurująca prymasowską posługę pod przewodnictwem Prymasa Polski księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Nowy Prymas przywdział historyczne szaty liturgiczne: czerwono- złotą mitrę, wykonaną w Rzymie w 1777 roku oraz utrzymany w podobnych barwach atłasowy ornat, wykonany najprawdopodobniej we Francji w XVIII wieku i ufundowany przez biskupa krakowskiego Jana Lipskiego. Ponadto XIIIwieczny pierścień należący najprawdopodobniej do arcybiskupa Jakuba Świnki, XIX-wieczny krzyż biskupi kardynała Mieczysława Halka-Ledóchowskiego oraz pastorał kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonany na Tysiąclecie Chrztu Polski. W trakcie Mszy św. używany był także kielich zwany kielichem św. Wojciecha pochodzący z przełomu X i XI wieku.


Podczas inauguracji prymasostwa abp. Henryka Muszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej
| Fot. Małgorzata Gniewkowska

W czasie homilii ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński podkreślił, iż „męczeńska śmierć św. Wojciecha – jest fundamentem Kościoła w Polsce”. Prymas stanął również w obronie krzyża, mówiąc: „Krzyż – znak i symbol chrześcijaństwa – jest równocześnie znakiem sprzeciwu po wszystkie czasy. Tym razem jednak jest inaczej. Obecności krzyża w szkole publicznej odmawia Europejski Trybunał Praw Człowieka – i to w imię prawa – ogłaszając: ťKrzyż w szkole publicznej łamie wolność religijną uczniów i prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym przekonaniem Ť. To musi rodzić ból i sprzeciw tych, dla których krzyż jest znakiem wiary i największą świętością. Wolność jednych – którym przeszkadza krzyż – kończy się tam, gdzie gwałcone jest prawo do wolności wyznania drugich. Nikt nie oczekuje, a tym bardziej nie zmusza tych, którzy myślą i wierzą inaczej lub w ogóle nie wierzą, żeby oddali cześć krzyżowi. Oczekujemy jednak uszanowania naszych przekonań, symboli naszej wiary i naszych świętości, do których należy także krzyż”.

Ewelina Goździewicz

Artykuł ukazał się w numerze 01/2010.

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej