W pierwszej połowie 2018 r. do katedry w Santiago de Compostela dotarło aż 123 tys. pątników. To o 10% pielgrzymów więcej niż w 2017 r., w tym samym okresie.
Władze kościelne oraz przedstawiciele departamentu turystyki wspólnoty autonomicznej Galicii szacują, że rekord zostanie ustanowiony nie tylko w ujęciu połowy, ale także całego roku. Przewidywania mówią o 302 tys. pątników do końca roku.
Ze statystyk wynika, że szybko rośnie udział obcokrajowców w pielgrzymkach do sanktuarium. W pierwszej połowie tego roku stanowili oni aż 64% wszystkich pielgrzymów. Wśród nich znaleźli się obywatele ze 193 krajów świata. Przeważali obywatele Włoch, Niemiec, USA, Francji i Portugalii.
Najwięcej pątników – 72 tys. osób przybyło szlakiem francuskim, a 27 tys. szlakiem portugalskim. Tanie połączenia lotnicze o Lizbony czy Porto mogą być jedną z przyczyn wybierania właśnie Portugalii na początek wędrówki przez obcokrajowców.
Od 1991 r. liczba pątników na szlaku rośnie nieprzerwanie, wtedy było to 7,3 tys. osób. Wyjątek stanowią Lata Jakubowe, podczas których można uzyskać odpust jubileuszowy. Ostatni miał miejsce w 2010 r., wtedy do Santiago de Compostela przybyło 273 tys. pielgrzymów – prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
/wj