Śladami Jana Pawła II

2013/01/15

Papież przemawiając podczas spotkania z wiernymi na wadowickim rynku powiedział, że pragnął zatrzymać się w tym mieście, aby modlić się o rychłe wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy.

Fot. Remigiusz Malinowski

Wadowice, miasto w którym urodził się Karol Wojtyła. Miasto w którym „wszystko się zaczęło”. Już od wczesnych godzin rannych tłumy wadowiczan czekały na rynku, żeby przywitać Ojca Świętego przed Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny przy wadowickim rynku Benedykt XVI został entuzjastycznie przyjęty przez 20 tys. zgromadzonych, wśród których byli też przedstawiciele Marktl am Inn – rodzinnego miasta Benedykta XVI. Włodarze miasta na czele z panią burmistrz Ewą Filipiak i ks. prałatem Jakubem Gilem, proboszczem bazyliki powitali dostojnego gościa chlebem i solą i wręczyli mu symboliczne klucze do bram miasta. Wewnątrz świątyni Benedykt XVI modlił się przed ołtarzem i przed chrzcielnicą, w której został ochrzczony Karol Wojtyła. Benedykt XVI wpisał się do księgi pamiątkowej bazyliki, w której widnieją także wpisy Jana Pawła II.Papież nawiedził dom rodzinny Karola Wojtyły – obecnie muzeum jego imienia, gdzie powitała go s. Magdalena Strzelecka, nazaretanka, która od blisko 10 lat jest kustoszem muzeum a także dzieci w strojach krakowskich. Papież przechodził przez kolejne pomieszczenia domu, słuchając o historii rodziny Wojtyłów. Podpisał specjalne błogosławieństwo dla wszystkich, którzy kiedykolwiek nawiedzą dom rodzinny Jana Pawła II.


Ojciec Święty podczas spotkania z wiernymi w Wadowicach
Fot. Remigiusz Malinowski

Następnie Benedykt XVI spotkał się z mieszkańcami miasta. „Witamy ciebie”, „Kochamy ciebie” i „Benedetto” – skandowało 20 tys. ludzi zgromadzonych na wadowickim rynku. Na murze jednego z domów na rynku umieszczono okazały transparent: „Święty natychmiast – Jan Paweł II Wielki. Proszą Wadowice”.Witając Papieża kard. Stanisław Dziwisz powiedział: „Twój pobyt w Wadowicach wpisuje się w historię Karola Wojtyły”. Słowo powitania metropolita krakowski wygłosił po włosku, a potem po polsku. „Twoja obecność umacnia naszą wiarę. Umacnia nasze poczucie przynależności do wspólnoty ludu Bożego. Umacnia nas w drodze do domu Ojca” – powiedział kard. Dziwisz.

W przemówieniu, którego początek i zakończenie wygłosił po polsku, Benedykt XVI wyraził Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II. Wyznał też, że pragnął zatrzymać się w tym mieście, aby modlić się o rychłe wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy.

Przywołując słowa Jana Pawła II na temat wadowickiej chrzcielnicy, przy której Karol Wojtyła został ochrzczony, Benedykt XVI powiedział, że „najbardziej uniwersalny program życia prawdziwie chrześcijańskiego streszcza się w wierności przyrzeczeniom chrztu świętego”. Nazwał też Jana Pawła II świadkiem wierności przyrzeczeń złożonych przy chrzcie świętym.Papież podkreślił, że miłość Jana Pawła II do Kościoła rodziła się właśnie w wadowickiej parafii. „Widział w niej środowisko życia sakramentalnego, ewangelizacji i kształtowania dojrzałej wiary” – tłumaczył. Przypomniał też swoją prośbę jaką skierował do polskich biskupów podczas ich wizyty „ad limina”, by dokładali starań, aby polska parafia była rzeczywiście „wspólnotą kościelną” i „kościelną rodziną”.

Żegnany entuzjastycznie Benedykt XVI opuścił Wadowice. Papież przekazał w darze dla miasta i tutejszej bazyliki ornat. Burmistrz miasta, Ewa Filipiak ofiarowała zaś Benedyktowi XVI obraz przedstawiający Jana Pawła II modlącego się w oknie swego domu rodzinnego w Wadowicach.

Gdy Benedykt XVI opuszczał specjalne podium zgromadzeni na rynku śpiewali pieśń „Abba, Ojcze!” a następnie ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”.

Remigiusz Malinowski

Artykuł ukazał się w numerze 6-7/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej