Spotkanie grupy roboczej Kościoła rzymskokatolickiego i Światowej Rady Kościołów w Târgoviște

2018/06/12
dianefrancis.jpg

Pod koniec maja br. grupa robocza Kościoła rzymskokatolickiego i Światowej Rady Kościołów odbyła posiedzenie w rumuńskim Târgoviște. Odbyło się ono na zaproszenie metropolity Nifona, działającego w ŚRK, który jest wiceprzewodniczącym grupy. Ze strony katolickiej funkcję tę pełni arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin.

Metropolita Nifon, fot. youtube.com

“Wspólna grupa robocza” powstała w 1965 r., a w jej skład wchodzi 10 osób wyznaczonych przez zarząd ŚRK oraz 10 osób wyznaczonych przez Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan.

Obecnie przygotowywane są dokumenty związane z pracą na rzecz pokoju oraz szans i wyzwań, jakie niesie ze sobą migracja. We wrześniu w Rzymie odbędzie konferencja poruszająca tematy przesiedlania się, negatywnego nastawienia do obcych oraz populizmu. ŚRK wraz z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka współpracują w przygotowaniach do niej.

Grupa odniosła się do wizyty papieża Franciszka w Genewie w Światowej Radzie Kościołów, określając ją jako wydarzenie nie mające precedensu. Jest to impuls do współpracy dla Kościołów ŚRK i Kościoła katolickiego na polu międzynarodowym, ale również lokalnie: krajowo i regionalnie. Kolejne spotkanie grupy, które odbędzie się w niemieckim Augsburgu, będzie okazją do analizy szans, jaką niosą ze sobą odwiedziny Ojca Świętego w Genewie.

Ekumeniczny charakter spotkania podkreśliła liturgia w prawosławnej katedrze, podczas której obecny był także rzymskokatolicki arcybiskup Bukaresztu, Ioan Robu. Podsumował wydarzenia w Târgoviște słowami: Liczna obecność młodych ludzi dowodzi witalności Kościoła w Rumunii, ale także świadczy o zaangażowaniu młodych ludzi w sprawę ekumenizmu.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Diarmuid Martin #ekumenizm #Ioan Robu #metropolita Nifon #Światowa Rada Kościołów #Târgoviște
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej