Wysłuchaj największego na świecie słuchowiska radiowego – nagrania całego Pisma Świętego w języku polskim.
Pierwsze całościowe nagranie Pisma Świętego w języku polskim (BIBLIA AUDIO) to trwające 113 godzin profesjonalne słuchowisko z dźwiękami tła i własną muzyką. Udział wzięło 500 aktorów oraz setki wolontariuszy.
Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest aktor, dramaturg oraz reżyser Krzysztof Czeczot, założyciel firmy OSORNO, odpowiedzialnej za produkcję kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (Krzyżacy, Jan Karski, Ojciec Chrzestny czy nagrodzona Złotą Kaczką 2012 – Gra o Tron). Za obecność projektu w sieci odpowiada komentator nowych mediów – Maciej Budzich.
Tekst źródłowy słuchowiska stanowi Stary i Nowy Testament na podstawie V wydania Biblii Tysiąclecia (tłumaczenie z 1965 roku). Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę. Produkcja skierowana jest do wszystkich – i do dorosłych, i do dzieci. Pismo Święte jako bardzo różnorodna narracja stanowiło nie lada wyzwanie: w jaki sposób ukazać brutalne sceny, by nie były obrazoburcze lub drastyczne. Producenci postanowili oddać wszystkie ważne emocje za pomocą dźwięków i dobrze dobranej muzyki.
Interesująca jest kwestia adaptacji – nie mamy tu do czynienia z adaptacją, jaką często stosuje się na potrzeby filmu. Realizatorzy projektu postanowili nic nie usuwać z treści Biblii. W dialogach pomiędzy bohaterami brakuje tylko wskazań, który z bohaterów zabiera głos. Superprodukcji nadano „filmową jakość dialogowania ze sobą”. Z całą pewnością jest to natomiast adaptacja dźwiękowa, reżyser i jego zespół stworzyli odpowiednie dźwięki w tle.
Po raz pierwszy w historii w nagraniach Pisma Świętego wzięli udział prymas Polski abp Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Biblia Audio dostępna jest nieodpłatnie na stronie www.bibliaaudio.pl. Można ją również nabyć w formie płyt CD i pendrive’ów w sklepie www.sklep.osorno.pl . Dochód za sprzedaży nośników przeznaczony jest m.in. na utrzymanie i rozwój projektu “BIBLIA AUDIO superprodukcja”. Warto wiedzieć, że nagrań można używać na lekcjach religii bezpłatnie, nie są wymagane żadne zezwolenia. Jeśli chodzi o pobieranie plików, zastosowano proste rozwiązanie: jeden plik – jedna księga. Kościół popiera inicjatywę Krzysztofa Czeczota – otrzymała ona imprimatur od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
mak