W 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski. W założeniu święto ma na celu “upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Dzień 14 kwietnia ma stać się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz drugi, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. Można to jednak zmienić, jeśli w jego propagowanie włączą się ruchy i stowarzyszenia katolickie, duszpaserstwa i parafie w mniejszych i większych miastach. – Upowszechniajmy to Święto wśród Rodzin, Przyjaciół, Znajomych – zachęca Jan Klawiter, prezes Fundacji “Słowo”, były poseł i inicjator projektu ustawy o Święcie Chrztu Polski.
źródło: ekai
/mwż